V Západních médiích už to dělá titulky. New York Times uvedl: „Ukrajinský úder proti rebelům se zadřel.“ Situace se „ve zmatku rozpadá.“ „Celý kontingent 21 obrněných vozidel … se buď vzdal, nebo stáhl … Tohle bylo zářné pokoření nové vlády v Kyjevě. Tyhle události zdůrazňují její slabost.“ Wall Street Journal uvedl: „Ukrajinská snaha o obnovení kontroly nad Východem skomírá.“ Místní „zastavili obrněné kolony.“


„Po té hroutící se ‚protiteroristické‘ operaci zahájené den před tím vypadá vláda v očích separatistů jako čím dále bezmocnější, ti si drží vládní budovy už asi v 10 městech poblíž ruských hranic.“

„Tenhle váznoucí začátek podtrhuje těžkosti, jakým nová vláda čelí… Kyjevu zbývají zužující se možnosti volby.“

„Nasadí-li více síly … riskují ještě větší podvrácení už tak otřesené legitimity na východě, jelikož obyvatelé je obviní, že vysílají vojáky proti neozbrojeným civilistům.“

BBC má titulky „Ukrajinská krize: Obrněná vozidla přeznačená na ruská.“

Vztyčili ruské vlajky. Složili zbraně. Vojáci se přidali k místním.

Jeden z obyvatel se zeptal: „Proč jste přišli do naší země? Proč jezdíte po našich polích? My jsme mírumilovní lidé! A jen chceme, aby se respektovaly naše požadavky!“

Reuters uvedla: „Pro-moskevští separatisté převzali kontrolu nad některým z jejich obrněných vozidel a kolony obklíčily davy, co vojáky donutily, aby jim vydali závlačky závěrů ze svých pušek a ustoupili.“

Další zprávy zdůrazňují, jak elitní ukrajinské jednotky dezertují. Odmítli zaútočit na neozbrojené civilisty.

Ukrajinským silám lhali. Nařídili jim, aby vedli „proti-teroristickou operaci.“ Jeden voják snad promluvil za ostatní se slovy:

Tvrdili: „Vpadli tam Rusové, co vzali místní obyvatele jako rukojmí, a vedou s námi válku.“ Dalším řekli: „Vyčistěte Donbas od okupantů.“

„Dnes ráno jsme zahájili útok, ale obrázek, který jsme ve Slavjansku a Kramatorsku viděli, se ukázal být úplně jiný.“

„Viděli jsme před sebou dav místních, převážně dospělých, žen a mužů.“

„Vysvětlili nám, že tu nejsou žádná okupanti, a že tu není nikdo, s kým by se mělo bojovat. Místo toho nám dali najíst a povídali si s námi.“

Tucty vojáků se zapřisáhly, že „rozkazy nesplní a na tyhle lidi střílet nebudou.“ Někteří se přidali na stranu obyvatel. Ostatní zůstali neutrální.

Obrněné transportéry vztyčily ruské vlajky. Elitní jednotky odmítly poslechnout rozkazy. Bratřily se s obyvateli. Odložili své zbraně.

Po vyjednávání ve Slavjansku kolem 300 ukrajinských vojáků odmítlo bojovat. Souhlasili s tím, že půjdou domů. Místní jásali.

Média mainstreamu lhala. Oni se nezmocnili obrněných vozidel a zbraní. To vojáci v míru změnili stranu. Řekl k tomu aktivista ze Slavjanska:

„… Ukrajinští vojáci přijeli se vztyčenými ruskými vlajkami. Přidali se na stranu lidí.“

Na fotkách se objevují ženy a děti šplhající na obrněné transportéry. Bratřili se s vojáky. Ve vesnici Pčiolkino došlo k podobným scénám.

Ukrajinští vojáci byli vyčerpaní. Podle jednoho vojáka:

„Honili nás kolem už asi dva měsíce. Posílali nás do jednoho města, a pak do dalšího. Nemohli jsme se ani umýt, nebo normálně najíst, ani si odpočinout.“

Další si stěžovali na mediální propagandu. „Ta šíří falešné informace.“ Když to dělají „vytváří úplně zbytečné napětí.“

Vojáci se nesetkali s „žádnou agresí u místních.“ Mírumilovní místní nijak nehrozili.

Státem kontrolovaná ukrajinská média lhala tvrzeními, že vojáci se „nikdy nevzdají.

Vůdce Ukrajinské demokratické aliance za reformu (UDAR) Vitalij Kličko se sdružuje s nelegitimními fašistickými pučisty.

Ten lhal, když tvrdil, že východní Ukrajinci za pro-ruskou podporu dostávají „300 až 500 dolarů denně.“ A ty peníze přichází „ze zahraničí,“ řekl. Posílá je Moskva, dodal.

Vůbec žádné důkazy tohle ale nenaznačují. Státem kontrolovaná ukrajinská média jeho komentáře ale roztrubují.Kromě toho tvrdila, že ruské „úderné jednotky“ se soustředily na ukrajinské hranici u Černihivu, Sumy a Charkova.

Šéf ukrajinského centra pro vojenské a politické studie Dmitro Tymčuk lhal, když říkal:

Skládají se z „výsadkových jednotek a speciálních skupin Hlavního zpravodajského direktorátu (GRU) Ruské federace.“ Jsou to taktické skupiny o síle „batalionu“.

Další zpráva tvrdila: „Sabotážní a teroristické skupiny spolu s místními extremisty se zmocnili několika obrněných vozidel Ukrajinských ozbrojených sil v Kramatorsku v Doněckém regionu.“

„Uprostřed města kolonu zablokovali místní včetně zástupců ruských podvratných a teroristických skupin.“

Až dosud jen jedna výjimka potvrzuje pravidlo. Vojáci v Mariupolu na neozbrojené civilisty zaútočili.

Nelegitimní pučistický šéf ministerstva vnitra Arsen Avakov lhal. Nazval je „ozbrojenými militanty.“ Ohlášeni jsou tři mrtví. Více než tucet je raněných.

Protestující na základnu vstoupili mírumilovně. Nepředstavovali žádnou hrozbu. Naléhali na vojáky, aby podpořili jejich boj. Ti odmítli.

Stříleli do bezbranných civilistů. Jestli se bude tento typ incidentů opakovat, to se teprve uvidí. Prozatím ale ofenziva Kyjeva selhala.

Nelegitimní pučistický president Olexandr Turčinov nařídil ukrajinské 25. samostatné výsadkové brigádě, aby se „rozpustila.“

Ta „projevila zbabělost a složila zbraně,“ řekl. Její příslušníci „budou postaveni před soud,“ dodal. Kyjevský generální prokurátor řekl, že připravuje obvinění.

Nelegitimní pučistický ministerský předseda Arsenyj Jacenjuk hlal, když Moskvu obvinil, že „exportuje terorismus.“

„Ruská vláda musí okamžitě odvolat své zpravodajsko-diverzantské skupiny, odsoudit teroristy a požádat je, aby vyklidili budovy,“ řekl.

Východoukrajinští aktivisté nejsou teroristé. „S kým jste ve válce,“ ptali se vojáků? „S jakými teroristy?“ Místní obyvatelé byli mírumilovní. Vůbec nehrozili.

Jeden snad promluvil za ostatní, když řekl:

„Dnes se ukrajinští vojáci přidali k lidem. Vojáci poslaní do našeho města, aby potlačili ‚terorismus‘,“ žádný nenašli.

„V našem městě nevidíme žádné teroristy. To znamená, že je poslali, aby bojovali s mírumilovnými civilisty, s ženami a s dětmi… aby stříleli do těch žen a starších lidí, kteří se shromáždili na městském náměstí.“

„Než jsme dostali šanci s těmi kluky promluvit, museli jsme nakrmit. Protože ty kluky na nás vrhli jak koťata, aby do nás stříleli, ale zapomněli jim dát i najíst.“

Jeden voják, který se prohlásil za příslušníka 25. výsadkové divize. „Všichni jsme kluci, co nebudou střílet do svých vlastních lidí,“ řekl.

Kathrin Hille je pekingská korespondentka Finacial Times. Je maňáskem mocných. Ta zvolila nadpis: „Putin: Velký ruský propagandista,“ v němž uvádí:

„Anektoval Krym.“ 18. března pak „provedl výpad proti ‚páté koloně národní zrádců‘ zverbovaných Západem, aby podvraceli Rusko.“

„Sliboval, že odpoví silou.“ Hille prohlásila, že „ty nedokonale demokratické instituce Ruska jsou v těžkém ohrožení.“

„Od anexe Krymu došlo k četným krokům, které symbolizují sovětské obrození,“ tvrdila.

Avšak žádné důkazy nic takového nenaznačují. Vymyšlenými dezinformacemi nahrazují tvrdá fakta. Ruská demokracie zahanbuje americké hanebné politické procesy.

Putin se těší převažující podpoře veřejnosti. Průzkumy z této doby ukazují nejvyšších 80% souhlasu. Hlavní Západní vůdci jsou opovrhovaní.

To Hille nevysvětluje. Ta tvrdí: „Putin upevňuje své sevření.“

„Ruská vláda je odhodlána kontrolovat internet jako součást své snahy o utažení smyčky kolem svobody projevu.“

Hlas Ruska, RT International, RIAN a další ruská média zahanbují své Západní protějšky.

Ta podávají skutečné zprávy, informace a analýzy. Neočekávejte, že tohle Hille vysvětlí.

Ta lhala, když tvrdila: „Putin převedl téměř všechna tradiční média buď přímo pod státní vlastnictví, nebo do postavení, v němž je lze kontrolovat nepřímo…“

Západní média líčí Rusko hrubě. Putin je veřejný nepřítel číslo jedna. Ten brání ruskou suverenitu. A dělá to odpovědně.

Oponuje zákony přezírajícímu amerického imperialismu. Říká to, co všichni potřebují slyšet.

Jiný článek 17. dubna diskutoval o televizním sezení s otázkami diváků a odpověďmi na ně. Tohle má s obyčejnými Rusy.

Tohle v roce 2013 běželo čtyři hodiny a 48 minut v kuse. V tomhle se mu žádný Západní vůdce nevyrovná. V USA jsou takové události vzácné a mají pečlivě napsaný scénář.

Na těch se účastní pouze samotní přívrženci režimu. Činí tak na pozvání. Otázky a odpovědi připomínají chvalozpěvy. Propaganda nahrazuje upřímnou promluvu.

Probíhající události jsou znepokojivé. Kyjev chce přímou intervenci NATO. Úchop moci pučisty je bez něj slabý.

Odpor na východě ukazuje jeho zranitelnost. Stejně jako vojenské jednotky odmítající bojovat.

Londýnský Guardian uvedl: „Velká část východu vstoupila do otevřené revolty.“

„Ukrajina rychle přestává být suverénním státem. Její armáda se rozpadá.“

„To, co bylo zamýšleno jako projev síly,“ se obrátilo ve fiasko. To, že Kyjev vyhlásil válku.

Tohle udělal na rozkaz Washingtonu. Vojáci odmítli bojovat. Teď se uvidí, co přijde.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: globalresearch.ca