Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaTransatlantická dohoda o volném obchodu (TAFTA - USA a EU): Korporátní uzurpace moci velkým byznysem

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Transatlantická dohoda o volném obchodu (TAFTA - USA a EU): Korporátní uzurpace moci velkým byznysem

Záměrem Transatlantik Free Trade Agreement (TAFTA) – Transatlantické dohody o volném obchodu mezi USA a EU je vytvoření největší světové oblasti volného obchodu, ‚ochrana‘ investic a odstranění ‚zbytečných regulačních bariér.‘ Tuto agendu pohání korporátní zájmy s tím, že veřejnost je ve vedlejším pruhu. Zařizovateli této strategie jsou nikomu se nezodpovídající byrokraté protlačování volného obchodu z obou stran Atlantiku [1].

Navíc k sektoru biotechnologií a k Velké Farmakologii mezi za tuto dohodu lobující skupiny patří Toyota, General Motors, IBM a mocné lobbistické skupiny z americké Obchodní komory.

Business Europe, hlavní organizace reprezentující v Evropě zaměstnavatele, rozběhla svou vlastní strategii EU-USA ekonomického a obchodního partnerství už počátkem roku 2012. Jejich návrhy byly rozsáhle začleněny do konceptu mandátu EU.

Rostoucí počet politiků a občanských skupin však už tato tajnůstkářská jednání kritizoval a požaduje, aby probíhala otevřeně. Jsou tu rostoucí obavy, že jednání by mohla vyústit do otevření stavidel pro GMO a frackovaný břidlicový plyn do Evropy, ohrožení digitálních práv a pracovního práva či ke zvýšení pravomocí pro korporace, aby právně zpochybnily širokou škálu regulací, které se jim nelíbí.

Jedním z klíčových aspektů vyjednávání je to, že jak EU, tak USA by si vzájemně měly uznat své odpovídající předpisy a regulace, což v praxi sníží regulace na nejmenšího společného jmenovatele. V oficiálním jazyce se mluví o ‚vzájemném uznání‘ standardů čili o tzv. redukci netarifních bariér. Pro EU by to znamenalo v mnoha oblastech přijetí amerických standardů, včetně potravinářství a zemědělství, které jsou nižší než v EU.

USA chtějí, aby se odstranily všechny ty tzv. bariéry obchodu, včetně kontroverzních regulací, jako jsou ty, co chrání zemědělství, potraviny nebo datové soukromí. I vůdci Senátní finanční komise v dopise americkému obchodnímu zástupci Ronu Kirkovi dali jasně na srozuměnou, že dohoda musí omezit restrikce EU na geneticky modifikované plodiny, chlorovaná kuřata a hormonálně ošetřované hovězí.

Veřejnost v Evropě ale takové věci nechce. Lidé chtějí, aby byly mocné korporace brány k odpovědnosti a jejich praktiky regulovány zvolenými zástupci, kterým důvěřují, že ochrání jejich zájmy o veřejné dobro. TAFTA však vypadá jako ideální příležitost pro korporace, aby protlačily celkově nepopulární a nebezpečné politiky prostřednictvím tajnůstkářských a nedemokratických prostředků. Demokratickým a transparentním způsobem to nebyly schopny udělat, tak další možnost představuje utajená dohoda v skrytých kuloárech.

Ke korporátním požadavkům patří „ambiciózní liberalizace bariér zemědělského obchodu s tak málo výjimkami, jak je jen možné.“ Potravinářská lobbistická skupina Food and Drink Europe reprezentující největší potravinářské společnosti (Unilever, Kraft, Neslé atd.) tato vyjednávání přivítala s tím, že jedním z jejich klíčových požadavků je zařídit i mírnou přítomnost neschválených geneticky modifikovaných plodin. To je dlouhodobá průmyslová agenda podporovaná rovněž giganty obchodu s potravinami a zrninami včetně Cargill, Bunge, ADM a velkofarmářskou lobby COPA-COGECA. Mezi tím na obou stranách Atlantiku nabízí svou „podporu a pomoc jak EU, tak americké vládě při hledání zlepšení jejich obchodních vztahů“ také biotechnologický průmysl.

 

Nová zpráva

Pokud by se povedlo byrokratům protlačování volného obchodu a korporacím prosadit úspěšně svou, tak by zakázali jakékoliv smysluplné informace pro veřejnosti i jakýkoliv její vstup do této největší světové dohody, o jaké se kdy vyjednávalo, Evropané by tak mohli skončit jako oběti lstivě ušité boudy asi jedné z největších, která se kdy korporátům povedla. Pokud se to ponechá bez odporu, tak to umožní ohromným soukromým zájmům zanořit své šmelinářské korporátní rypáky hluboko do žlabu korporátní hrabivosti na úkor běžných lidí.

A tohle není žádná nadsázka. Takovýto náhled potvrzuje vydání nové zprávy v předvečer druhého kola vyjednávání, které má začít příští týden v Bruselu.

Zpráva vydaná Seattle to Brussels Network (S2B) [2] odhaluje skutečné lidské a environmentální náklady navržené TAFTA. To ‚Odvážné nové transatlantické partnerství‘ zdůrazňuje to, že jak Evropská komise slíbila až 1% nárůst HDP a masivní vytváření pracovních míst prostřednictvím obchodní dohody EU-USA nepodporují ani jejich vlastní studie, které předpovídají růst jen o 0,01% HDP během následujících deseti let a potenciální úbytek pracovních míst v několika ekonomických sektorech včetně zemědělství.

Zpráva rovněž vysvětluje, jak korporace lobbují za využití obchodních vyjednávání EU-USA k dohodě o oslabení bezpečnosti potravin a standardů ochrany práce, zdraví a životního prostředí stejně jako k podvrácení digitálních práv. Hrozit by mohly i pokusy o oslabení bankovních regulací tváří v tvář finanční krizi, jelikož finanční lobby využívá tohoto tajnůstkářského obchodního vyjednávání k odstranění finančních reforem, jako jsou restrikce na celkový objem finančních transakcí nebo ohledně legality forem jejich operací.

Kim Bizzarri, autor této zprávy:

„Lobby velkého byznysu na obou stranách Atlantiku pohlíží na utajená obchodní vyjednávání jako na zbraň, pomocí níž se mohou zbavit politik chránících evropské a americké spotřebitele, pracovníky i naši planetu. Bude-li realizován seznam jejich korporátních tužeb, tak dojde ke koncentraci ještě více ekonomické a politické moci v rukou jen maličké elity, a všechny to ponechá bez ochrany před korporátními lumpárnami.“

Tato zpráva rovněž varuje, že tato dohoda by mohla otevřít stavidla miltimilionových žalob od korporací, které tak mohou zpochybnit demokratické politiky a mezinárodní tribunály, pokud by zasahovaly do jejich zisků.

Pia Eberhardt, obchodní kampanista z Corporate Europe Observatory a autor ‚Transatlantická listina práv korporací‘:

„Navržená práva investorů v transatlantické obchodní dohodě ukazují, o co opravdu jde. Je to úchvat moci korporací, aby vládly nad demokracií a spoutaly vlády, které by usilovaly o regulace v zájmu jejich veřejnosti. Je jen otázkou času, když začnou evropští občané platit tu cenu v podobě vyšších daní a oslabené sociální ochrany.“

Strážci práv spotřebitelů, digitálních práv a obchodní aktivisté, spolu s environmentalisty a odboráři se připravují bojovat proti této korporátní anti-utopii předkládané v obchodní dohodě EU-USA.

Luis Rico z Ecologistas en Acción, člen Seattle to Brussels network:

„Doufáme, že znepokojivé důkazy, které poskytujeme, ukáží, proč je zapotřebí, aby se proti navržené obchodní dohodě EU-USA naléhavě mobilizovali všichni dotčení občané a parlamentáři obou stran Atlantiku. Tenhle korporátní úchvat moci, který hrozí zhoršit živobytí milionům lidí už vážně postižených finanční krizí a mrzačícími důsledky evropských zbídačujících reforem, ten musíme vykolejit.“

Chceme snad čím dál horší a nezdravější jídlo, aby v honičce za ziskem byla ještě dále erodována naše pracovní práva a poškozovalo se naše životní prostředí, aby ve finančním sektoru docházelo k ještě lehkomyslnějším hazardním hrám nebo aby naše zvolené zástupce obcházeli přes mezinárodní tribunály? Samozřejmě, že nechceme.

Kde je nějaká demokracie obklopující tuto navrženou TAFTA? Kde je ochrana obyčejných lidí před korporátně-finančními kabalami ‚svobodného‘ trhu, které nakonec povedou globální ekonomickou politiku a geopolitické strategie? Přes transatlantickou korporátní moc do politického vlivu na G8, G20, WTO, NATO nebo jiných, ať už je to válkou, hrozbami, zadlužením nebo vynucením, tyto tajnůstkářské a nedemokratické dohody o volném obchodu nejsou nic jiného než nástroj, který využívají mocné korporace k pokusům předělat si svět k obrazu svému [3, 4].

TAFTA není o moc víc než jen pokus o uchvácení korporátní moci maskovaný jako něco, co má podpořit růst, svobodu, harmonii a vytváření pracovních míst. Tato tvrzení jsou jen kamufláží. Musí se to zastavit.

Všimněte si prosím: Další obavy environmentálních a spotřebitelských skupin budou vznesen v pondělí 7. října v 11 h na tiskové konferenci v Mezinárodním tiskovém středisku Résidence Palace v Bruselu. V úterý 8. listopadu v 9 h dojde k protestnímu shromáždění před Berlaymont budovou 200 Rue de la Loi, Brussels. Ohledně dalších informací kontaktujte francesca.gater@foeeurope.org

Colin Todhunter

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: globalresearch.ca

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

-8 # Miloslav Dědek 2013-10-05 12:56
Z prognozy budoucnosti lidstva, která je uvedena např. na: www.miloslav7.blogspot.cz/, jednoznačně vyplývá, že dříve či později bude zaveden celosvětově globálně volný obchod, globální jednotná mněna globální centrální vláda, globálně platné zákony atd.
Obchodní dohoda mezi EU a USA bude jen malým krůčkem na cestě ke komplexní globalizaci.
-1 # slak 2013-10-05 18:52
Ne, budou chovná zvířata a úpadek. Pokud budou bečet přijdou o vlnu nebo cokoli. Všechno je to proti přírodě jak rozmanitosti tak schopnostem adaptability a výtěžnosti s různých poměrů a harmonizaci v různých podmínkách a velkochov omezenců omezenými nemá jinou volbu a konce než v pravdě babylónské.
+29 # Adolf Balík 2013-10-05 13:24
Jistě, vše, co je tak zrůdné, že to neprojde ani přes ten ubohý zbyteček demokratického procesu, co ještě zbývá, to se protáhne zadními vrtáky přes utajeně upečenou a ve svých důsledcích normálně celospolečensky a politicky nediskutovanou nadnárodní dohodu pokus možnou se spoustou tajných doložek, kterou nelze dost rychle přezkoumat, podstrčenou v nějakém nepodstatném hlasování k jinému zákonu, jako to bylo třeba s ACTA, kterou chtěli schvalovat jen jako doplněk vede rybářského zákona. Konec konců, co neprošlo v ACTA, bude propašováno jako legislativní kontraband do TAFTA kromě spousty dalších zrůdností samozřejmě.
+22 # ADM 2013-10-05 14:12
Máme tu volby. No, volby - “It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.“ - volby bych tomu neříkal. Nejsou to volby. Ale máme možnost to zdržet a otočit o 180% na nějakou chvilku, než se zbrcháme. Ta volba je volit stranu KSČM.

Nechápejte mě prosím jako propagátora nebo jako někoho, kdo se vám snaží namluvit to, co máte dělat. Já osobně to tak cítím. Komunismus je špatný, je k ničemu a co do podstaty je úplně stejný jako ten fašistický korporatismus co máme tady. Špatné jsou všechny ideologie, jejímž cílem je hromadit peníze mezi elitu. Každý, kdo se nad tím zamyslí uzná, že na tom něco je.

Samozřejmě jsem realista a proto si uvědomuji skutečnost, že změnu nelze očekávat hned. Volbou KSČM si zajistíme referendum o NATO a možná časem i EU. To, co si určitě zajistíme ale je určitá "větší suverenita".

Ve skutečnosti Česká republika není jenom nějaký flek uprostřed Evropy, ale je to obrovský potenciál, který jenom někdo nenakopl. Podivejte se, co dokázali Husité a musí vám být jasné, co myslím.

PS: Radši volte špatně, než vůbec.
+5 # Adolf Balík 2013-10-05 15:01
Existuje určitá léčebná metoda uplatňovaná medicínou některých kultur. Např. afričtí šamani, když někdo dostal tuberkulózu, což byl pro ně těžký oříšek, tak ho nakazili řízeně malárií. Ta malárie v něm tuberu zničila. Byla sice problém, ale s tím už si celkem uměli poradit. Tohle zoufalé řešení mi připadá podobné.
+12 # ADM 2013-10-05 16:19
Zoufalé řešení. Nevím, jestli je zoufalé, nebo je to řešení na místě. Každopádně váš příklad popisuje víceméně v podstatě to, co si myslím.

Pravice X Levice vždyť je to směšné. U obou se soustřeďuje moc vždy malé skupince lidí. Jediný skutečný rozdíl mezi nimi jsou přostředky, kterými tohoto statusu dosahují a taky období mezi tímto stavem. Tím chci říci, že jsou ty systémy v podstatě stejně prohnilé. Volba nějakých stran apod. uskupeních je směšná. Pravá demokracie spočívá v moci lidu a ne ve volbě, komu tu moc svěříte.
-11 # janlectro 2013-10-05 16:29
A právě proto musíte spoléhat na lidem volené zástupce, protože do parlamentu se nevejde 10 mil. občanů......... .nebo nerozumím tomu, jak byste to chtěl udělat......
+20 # Stefan1971 2013-10-05 17:36
"Referendum"
-8 # janlectro 2013-10-05 20:27
Referendum není levná záležitost. Navíc na Slovensku jich měli už asi 6, z toho snad jen dvě byla platná (nevím přesně), ostatní pro mizivou účast nikoliv......
+8 # Stefan1971 2013-10-06 06:37
Zaráží mne, že když se řekne, či napíše slovo "Referendum", je to pro mnohé Občany jako zjevení. Hned se taky dozvídám, jak drahá je tato forma demokracie. Ano,je astronomicky nákladná pro plutokracii, avšak pro opravdový výkon demokratické moci nebude nikdy předraženou (forma- Referendum).
-1 # janlectro 2013-10-06 13:51
Pane, přečetl jste můj příspěvek? Takže ještě jednou ZE 7 REFEREND 1 PLATNÉ!!!!!!! (a miliony EUR v háji):
sk.wikipedia.org/.../...
0 # Sirea 2014-07-25 13:09
Referendá neboli náležite predostrené verejnosti. Verejné médiá nikdy nepripravili publicistickú reláciu s odborníkmi a otázkami, aby sa rozobrali všetky problémy témy. Myslím, že naschvál. Ale ani verejnosť nie je na to pripravená, väčšinu ľudí to nezaujíma, lenže to práve treba pestovať takými reláciami (napr. najprv s odmenami).
+8 # Shimmy 2013-10-05 22:33
Priama demokracia- system elektronickeho hlasovania a predkladania zakonov- o vsetkom. Uvedomeli obcania by sa potom mohli zucastnit zakonodarneho procesu. Prvykrat v historii ludstva je mozne odstranit ssytem volenych zastupcov, co by vyriesilo vsetko. Je totiz lahke skorumpovat par sto ludi, miliony ale uz tak lahko nejde ;)
+3 # Ivo Stránský 2013-10-06 12:45
Máš recht, volím Okamuru a jeho přímou demokracii,
to je totiž to, čeho se nejvíce bojí zkorumpovaní politici, trestní a hmotná odpovědnost a okamžitá odvolatelnost.. .
+1 # Martin Martin 2013-10-05 17:59
Jestli chcete vystoupit z EU tak volte SVOBODNÝ, EU parlament je prolezlý komunisty.
+4 # Adolf Balík 2013-10-05 18:42
Pokud ti se dostanou do parlamentu, tak by to mohlo být nejúčinnější narušení systému od Plyšáka.
+3 # VolimROZMNE,nejakoty 2013-10-06 00:12
Volit KSČM je blbost. Referendum nám zajistí i jiné strany, jako je STRANA SVOBODNÝCH OBČANŮ, PIRÁTI nebo ÚSVIT PŘÍMÉ DEMOKRACIE. Volit komunisty je to nejposlednější možné řešení vůbec. Kvůli jednomu bodu nebudu volit stranu, která je jinak úplně někde jinde.
0 # roznovka 2013-10-06 19:45
Všechno jen ne levici a hlavně komunisty, tak ty už vůbec ne. Cituji ADM:
Máme tu volby. No, volby - “It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.“ - volby bych tomu neříkal. Nejsou to volby. Ale máme možnost to zdržet a otočit o 180% na nějakou chvilku, než se zbrcháme. Ta volba je volit stranu KSČM.

Nechápejte mě prosím jako propagátora nebo jako někoho, kdo se vám snaží namluvit to, co máte dělat. Já osobně to tak cítím. Komunismus je špatný, je k ničemu a co do podstaty je úplně stejný jako ten fašistický korporatismus co máme tady. Špatné jsou všechny ideologie, jejímž cílem je hromadit peníze mezi elitu. Každý, kdo se nad tím zamyslí uzná, že na tom něco je.

Samozřejmě jsem realista a proto si uvědomuji skutečnost, že změnu nelze očekávat hned. Volbou KSČM si zajistíme referendum o NATO a možná časem i EU. To, co si určitě zajistíme ale je určitá "větší suverenita".

Ve skutečnosti Česká republika není jenom nějaký flek uprostřed Evropy, ale je to obrovský potenciál, který jenom někdo nenakopl. Podivejte se, co dokázali Husité a musí vám být jasné, co myslím.

PS: Radši volte špatně, než vůbec.
-6 # janlectro 2013-10-05 15:53
To je jako vytloukat klín klínem......... ...ideu komunismu považuji za naprostou utopii, přeci jen mi demokracie (potažmo kapitalismus) připadá jaksi člověku bližší, více mu rozumí. Teď je jen potřeba pracovat na tom, aby demokracie byla skutečně demokracií..... z tohoto pohledu KSČ volit nemohu (nemohu přece volit proti svému přesvědčení), I když něco na tom, co píšete asi je.......
+4 # Adolf Balík 2013-10-05 18:33
Největší světový expert na mravence svého času prohlásil: "Mravenci dokazují, že komunismus je možný, Karel Marx si jen vybral špatný živočišný druh."
+6 # Adolf Balík 2013-10-05 18:39
Historie nás poučuje, že částečně demokratická společnost v nedávné době byla vždy jen v souběhu s částečně kapitalistickou společností. Bez kapitalismu to nešlo. (Úplně demokratická ani úplně kapitalistická nebyla nikdy.)

V současnosti však probíhá jeden z pokusů nahradit kapitalismus korporativismem a ruku v ruce s tím nahradit demokracii plutokracií. Tato společnost je více korporativistic ká a více plutokratická než kapitalistická a demokratická. Bez odstranění korporativismu demokracie fungovat ani náhodou nebude. I kdyby všechno bylo formálně demokratické - bude to jen plutokracie.
+1 # ADM 2013-10-05 19:04
Docela zajímavý severokorejský "dokument" a hlavně není daleko od pravdy. Nezpochybňuji tím skutečnost, že se odklání od vlastních problémů tím, že poukazují na problémy jiné. www.novavlna.sk/.../
+6 # krtek 2013-10-05 19:14
Tato smlouva povoluje dovoz potravi z geneticky modifikovaných rostlin a masa, které bylo živeno a dopováno antibiotiky, vše z USA.
+6 # pavjan 2013-10-05 20:19
TAFTA znamená nástup korporátního fašismu. Následky předčí tu nejbujnější fantazii. Nevím jak to dopadne, ale domyšleno do konce to silně zavání otroctvím, či tyranií. Na naše volené politiky se spolehnout nemůžeme, jsou hmotně zainteresovaní nebo vydíratelní. V Česku v blížících se volbách nejde o souboj politických stran, jde o souboj globalistů s demokraty, protože globalisté přešli k taktice trojského koně a všechno nasvědčuje tomu, že vyhrajou. To je dobře vidět na tom jak pravdoláskaři zlikvidovali ODS zevnitř. Nejhorší je, že občané o TAFTA nic neví a media si dávají záležet na tom aby se nic nedověděli. No, alespoň víme kdo je na čí straně.
+2 # sycho 2013-10-06 21:51
Nepripada vam to jako hledani novych odbytist pro americke korporace?

Pokud opravdu amerika vyhlasi bankrot, pak bude velmi rychle nasledovat stanne pravo. Pak lidem dojdou penize a z pohledu korporaci tedy uz nebudou mit smysl, protoze z nich nepujde nic vysavat. Jinymi slovy budou plne ovladatelni.

Tim chci rict, ze vysledek, ktery bude prezentovan verejnosti 17. rijna muze byt zavisly na jednanich a rozhodnuti o dohode TAFTA

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás