Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaBrazilská prezidentka odkládá kvůli špehování návštěvu Washingtonu

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Brazilská prezidentka odkládá kvůli špehování návštěvu Washingtonu

Brazilská prezidentka Dilma Rousseff v reakci na špehování své komunikace s hlavními spolupracovníky odložila státní návštěvu Washingtonu. Rousseff požaduje plnou veřejnou omluvu prezidenta Obamy.

Barack Obama v pondělí s Rousseffovou mluvil ve snaze přesvědčit ji, aby si svou návštěvu znovu rozmyslela, uvedla podle AP brazilská prezidentská kancelář.

Brazilská TV Globo ohlásila, že volání mezi těmito dvěma prezidenty trvalo asi 20 minut. Obama s Rousseffovou diskutovali o odhaleních toho, že Agentura národní bezpečnosti (NSA) špehovala telefony a telefonní hovory brazilských vůdců. Tito dva prezidenti pak „společně“ odsouhlasili zrušení této schůzky, ohlásila Globo s odkazem na prezidentskou kancelář.

Brazilská vláda v prohlášení uvedla, že „podmínky nejsou k provedení této návštěvy v dohodnutý den vhodné.“ Vyjádřila naději, že tento konflikt bude „řádně“ urovnán a že k návštěvě dojde „co nejdříve“.

Tato státní návštěva byla původně naplánována na 23. října. Obamova administrativa potvrdila, že návštěva byla zrušena.

„Prezident řekl, že rozumí v Brazílii vzniklým obavám z údajně odhalených amerických zpravodajských aktivit, a lituje toho, a dal na srozuměnou, že je odhodlán přes diplomatické kanály pracovat spolu s prezidentkou Rousseff a její vládou, aby byl tento problém jako zdroj napětí v bilaterálních vztazích překonán,“ řekl mluvčí Bílého domu Jay Carney.

TV Globo počátkem tohoto měsíce v reportáži odhalila, že NSA monitorovala obsah telefonních hovorů, emailů a vzkazů přes mobilní telefony náležejících prezidentce Rousseff a neuvedeným „klíčovým poradcům“ brazilské vlády. NSA špehovala rovněž i mexického prezidenta Enrique Pena Nieto a devět členů jeho kanceláře.

Tato odhalení jsou založena na důkazech poskytnutých bývalým zaměstnancem CIA a kontraktorem NSA Edwardem Snowdenem, který je předal britskému žurnalistovi Glennu Greenwaldovi.

Dokument datovaný do června 2012 ukázal, že emaily mexického prezidenta četli celý jeden měsíc před tím, než byl zvolen. Tehdejší prezidentský kandidát ve své komunikaci naznačoval, koho by rád jmenoval do několika vládních postů.

Brazilská vláda dohled NSA odsoudila jako „nepřípustný a nepřijatelný“ a jako narušení brazilské suverenity.

Greenwal se v červenci podílel na napsání článků pro O Globo, v nichž tvrdil, že některé z dokumentů uniklých přes Snowdena poukazují na to, že Brazílie byla největším cílem NSA v Latinské Americe.

Greenwald napsal, že NSA sbírá data přes neurčené spojence mezi USA a brazilskými telekomunikačními společnostmi, nemohl ale potvrdit, že do toho byly zapojeny i brazilské společnosti.

Brazilská vláda po těchto odhaleních nařídila vyšetřování telekomunikačních společností, aby zjistila, zda nesdílely ilegálně data s NSA.

Ministři obrany Brazílie a Argentiny 13. září podepsali širší dohodu o vojenské kooperaci. Tyto dvě vlády budou spolupracovat, aby po odhaleních washingtonského špehování latinskoamerických zemí vylepšily schopnosti kybernetické obrany.

Brazílie poskytuje výcvik v kybernetickém válčení argentinským důstojníků už od roku 2014.

Někteří experti si myslí, že Brazílie by spolu s dalšími zeměmi měla skandálu s úniky od NSA využít jako příležitosti přikročit k vládě nad internetem.

„Faktem je, že vláda chce brazilským uživatelům internetu nabídnout silnější ochranu jejich soukromí. Tohle je ohromná příležitost nejen pro Brazílii, ale i pro mnoho dalších zemí, aby skutečně přistoupily k vládě nad internetem a skutečně zkusily pochopit, jak budoucnost internetu a komunikací jako celku po těchto ohromných skandálech ohledně úniků z NSA skončí,“ řekl RT ředitel Institutu technologie a společnosti Carlos Affonso Souza.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: rt.com

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+17 # Rick 2013-09-18 20:47
Takhle se můžou začít chovat klidně všichni, ale USA to stejně nepřestanou dělat...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+17 # Hansen 2013-09-19 05:51
Keby ich vsetky staty odignorovali a odmietali s nimi stretnutia a obchod, tak by si to rozmysleli velmi rychlo. Ked na nich nejdu dost tvrdo, tak si NSA robi co chce. Obamovi by mali poslat krabicu bananov a ukazat mu prostrednik
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+13 # QWERTY 2013-09-18 21:05
Jak rika Bush ... "kdybych to nedelali, tak by se nas zmocnili ti.... ehm... ehm... TERORISTI a ti maji spoustu zbrani na to, aby znicili americkou svobodu".

Problem ovsem je, ze ty zbrane drzi americka vlada a zatimco americane tlaci na odzbrojovani, americane cim dal tim vic zbroji.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+14 # ondrej82 2013-09-18 22:11
Posledný odstavec z celého článku je ten najdôležitejší a môže popisovať budúce kroky na právnu legalizáciu ovládnutia internetu. Celé sa to podobá na dohodu ACTA, ktorou chceli riešiť tzv. "ochranu" duševného vlastníctva. Pomocou tejto dohody chceli legalizovať špehovanie internetu, ale pre mohutný odpor verejnosti sa im to nepodarilo. Teraz, zdá sa, že našli nový spôsob legalizácie špehovania internetu a zároveň aj ako odhaliť identitu používateľov (napr. blogerov), t.j. niečo na spôsob čínskeho internetu.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Lucif 2013-09-19 10:03
Presne tak. Stale to skusaju a skusat budu. Internet je velmi mocny nastroj na sirenie informacii a v sucasnom stadiu prilis nekontrolovatel ny. SOPA, PIPA, ACTA, Commercial Felony Streaming Act, Communications Decency Act, Copyright Term Extension Act, CISPA, PRO-IP Act, Trade group efforts against file sharing, TPP...

www.corbettreport.com/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+10 # Liška Ryška 2013-09-19 07:17
Silnější ochranu soukromí na internetu by lidem měla nabízet matematika a ne vláda. Připomíná to situaci po pádu dvojčat. My, vláda musíme zajistit vaši bezpečnost, dejte nám pravomoci.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # Novák 2013-09-19 14:44
Brazilie je velmoc, jen o tom dosud neví a chová se jako kolonie.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # pavol 2013-09-20 08:45
dobrá cesta zdá se je omezit elektronickou komunikaci a více mluvit-komuniko vat -osobně,nevymlo uvat se na nedostatek času a pod.,fejsbůk a iné hovadinky jsou, troufám si tvrdit pouze hračky,jak vidíte, lehce zneužitelné a z 99procent zbytečné!osobní a dokonce intimní záležitosti dáváte na obec,tak nenaříkejte,že někdo vidí a poslouchá,když to může dělat!zkuzte požádat některého -bukového a -itrového přítele o skutečnou pomoc v nouzi,to teprve poznáte význam slova přítel!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Jan Ressel 2013-09-20 08:48
Různá komunikace vyžaduje různé nástroje. Na něco se FB hodí a na něco ne. Je chyba předpokládat, že každá komunikace slouží jen k tomu navazovat přátelství pro pomoc v nouzi. Ano, na to se facebook nehodí. Ale ony jsou i jiné komunikace. Jen tak, pro zábavu třeba.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Ivo Stránský 2013-09-23 19:45
Já bych se NSA nebál, až je vyšpehnou Anonymous, tak jim bude teprve horko.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás