Téměř dvaapůlkrát zvýší Írán od března roku 2012 výdaje na obranu. Prohlásil to prezident Islámské republiky Mahmúd Ahmadinežád. Experti mají za to, že vojenská operace západních zemí a Izraele proti Íránu je stále reálnější a její následky pro region a celý svět budou nepředvídatelné. USA a Izrael jsou připraveny použít proti Íránu sílu, – soudí profesor Moskevské státní vysoké školy mezinárodních vztahů Sergej Družilovskij. -Vojenský konflikt je dost dobře možný. Kdyby před tím nebyl Afghánistán, Irák a Libye, mohli bychom o tom ještě pochybovat. Teď ale USA cítí, že procvičily vojenské aspekty podobné operace, bleskové války. Problém je v něčem jiném – Írán nemá „pátou kolonu“, jakou měl Irák a Afghánistán.

Když existují lidé, kteří jsou připraveni spolu s Amerikou svrhnout režim, pak nemá bodové bombardování žádný smysl. Existuje jediný cíl – svrhnout režim, který je pro Ameriku a vůbec pro celý Západ kostí v krku.

Vedoucí činitelé izraelské rozvědky zatím oznámili, že Írán má údajně obohacený uran ke zhotovení 4 bomb a mírový ráz jaderného programu Islámské republiky není ničím víc než blufem. Podobné informace jsou nezbytné pro to, aby z Íránu udělali nepřítele a byla tak ospravedlněna možnost vojenské operace, – zdůraznil v interview pro Hlas Ruska expert z Ústavu orientalistiky Vladimir Sotnikov.

-Situace je výbušná. Existuje značná pravděpodobnost toho, že Izrael nebo USA zahájí vojenskou operaci proti Íránu. To je ovšem pouze pravděpodobnost, protože v USA začíná aktivní fáze předvolebního boje. A prezident Obama si netroufne zapojit se ještě do jednoho konfliktu, když nebyly vyřešeny konflikty v Iráku a Afghánistánu. Írán znamená největší hrozbu pro Izrael a tam mohou dospět k názoru, že je třeba vyřešit tuto otázku silou. Přičemž tvrdé sankce, které už působí proti Islámské republice, mají vliv na íránskou ekonomiku. Když dojdou tyto horké hlavy i přes varování Ruska, Číny a dalších zodpovědných členů mezinárodního společenství k závěru, že otázku je třeba vyřešit vojenským zásahem, pak budou následky těžké. Hrozí to nejen dalším regionálním konfliktem, ale i humanitární katastrofou pro celý Velký Blízký východ. Je to hrozba pro mezinárodní stabilitu.

Nepředvídatelné mohou být i ekonomické následky, protože prudce stoupnou ceny ropy. Přičemž embargo na dodávky íránské ropy do Evropy nezasáhne jen Írán, ale i samotnou Evropskou unii.

 

USA přesunují vojáky do Perského zálivu

USA a jejich spojenci zahájili přesun vojsk do oblasti Perského zálivu, informují izraelská média. Vojáci přicházejí na základnu amerického válečného letectva na ománském ostrově Masirah na jih od Hormúzského průlivu. Na deset tisíc amerických vojáků je dnes v Izraeli kvůli testování jeho PRO.

Příslušníci britského a francouzského válečného námořnictva, válečného letectva a speciální jednotky přicházejí do Saúdské Arábie a Spojených Arabských Emirátů. Saúdská Arábie přemístila část svých pozemních sil do východních ropných oblastí.

List Huffington Post sdělil, že na americkou základnu na ostrově Diego Garcia v Indickém oceánu byly dopraveny stovky bomb, jež jsou s to zničit dobře opevněné podzemní bunkry. V Kuvajtu již byly rozmístěny dvě americké armádní a jedna vrtulníková brigáda celkovým počtem 15 tisíc lidí. Na výsadkářských lodích v Perském zálivu je dislokován dvoutisícový prapor námořní pěchoty.

 

Dále k tématu:

https://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/202-mac-slavo-masivni-hromadeni-vojsk-usa-hlaseno-kolem-iranu-az-100-000-vojaku-pripraveno-do-brezna

https://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/197-valka-s-iranem-by-znamenala-treti-svetovou-valku

https://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/146-ke-treti-svetove-valce-dojde-behem-nasledujicich-peti-let

 

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012/02/01/65100169.html, http://czech.ruvr.ru/2012/02/03/65228616.html