Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaOdejde Polsko z EU? Donald Tusk bije na poplach

Sociální sítě

Reklama

Odejde Polsko z EU? Donald Tusk bije na poplach

Předseda Evropské rady Donald Tusk varoval, že polská nacionalisticko-konzervativní vláda by mohla prosadit odchod Polska z EU v případě, že Varšava přestane být čistým příjemcem eurofondů. Informovala o tom v německá zpravodajská stanice Deutsche Welle.

V středečním rozhovoru pro týdeník Tygodnik Powszechny Tusk prohlásil, že pro polskou vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) se výhody členství v EU redukují výhradu finanční benefity.

Pro stranu Jaroslawa Kaczynského jsou přitom podle něj zcela lhostejné další aspekty evropské spolupráce, jako jsou společný trh, právní řád či bezpečnostní záruky.

"Snadno si proto lze představit situaci, že když se Polsko jednoho dne ocitne mezi čistými přispěvateli (do evropského rozpočtu), polská vláda se rozhodne, že je čas zeptat se Poláků, jestli stále chtějí, aby bylo Polsko součástí EU," domnívá se Tusk.

Vláda PiS bude pak podle něj tvrdě pracovat na tom, aby občany ujistila, že nastal čas na "POLEX", tedy odchod z Polska z Unie.

Kaczyńského strana PiS má již zhruba dva roky napjaté vztahy s Bruselem. Na příčině jsou spory ohledně reformy soudnictví, odmítavého postoje Polska k přijímání migrantů podle schváleného plánu EU a kácení stromů v Bělověžský pralese, který je součástí přírodního dědictví UNESCO.

Evropská komise v prosinci zahájila řízení vůči Polsku podle článku č. 7. Lisabonské smlouvy, což může eventuálně vést až k pozastavení hlasovacích práv Varšavy v Radě EU. Stalo se tak kvůli obavám z ohrožení právního státu a demokratických hodnot v Polsku.

Tusk v této souvislosti ve středu vyjádřil naději, že polská vláda nakonec vyvine snahu ke zmírnění sporů s Bruselem a že se riziko polexitu podaří zažehnat.

Zdroj: dw.com

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

+44 # Popo 2018-01-11 12:54
Tak tak, "Všeho jenom do času!" - jak vravievajú naši Český bratia...
+32 # Láda 2018-01-11 13:27
Poláci lezou do zádele USA, kéž by to bylo jen proto, že vědí , že z EU se dostanou jen se silným krytím. Až vypadnou z EU , mohli by se postupně vymanit z e závislosti na USA a stát se opravdu nezávislou zemí, která nebude na nikoho plivat a proto bude moc provádět jen ty nejvýhodnější obchody / např. odebírání nejlevnějšího plynu, ropy atd/ :-) to je jen mé přání
+43 # Piovarči 2018-01-11 14:02
No bodaj by sa to podarilo a rozpad tohoto hviezdičkového EU bordelu by sa začal.
aragonit9.blogspot.sk/.../...
-13 # balwan 2018-01-11 13:57
+54 # Monika 2018-01-11 14:04
Výborně Polsko včera bylo pozdě ! Prodejný Tusk vám nemá do čeho kecat ! Rozhoduje lid a né prodejná vláda !
+20 # Vítězslav Crha 2018-01-11 20:18
Tak jak je předpovězeno a vše tomu napovídá EU se rozpadne do konce roku 2019. Sami to dali vědět ti nejvyšší z nejvyšších v jejich symbolech. Už stačí málo,aby se to stalo roznětkou k výbuchu velké bomby zvané EU a protože naši pánové loutky na prezidenta nic nečtou a nebádají,tak nevědí nic a proto budou všichni jak jeden muž tvrdit že se s EU nikdy nerozloučí že jsou s ní spojeni pupeční šňůrou asi jako občané s ocasy chemtrailu. Jak tohle to divadlo dopadne jen čert ví a satanáš si mne ruce-zatím.

Top of Page

Copyright 2017 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás