Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaHizballáh: Saúdská Arábie podněcuje Izrael, aby napadl Libanon

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Hizballáh: Saúdská Arábie podněcuje Izrael, aby napadl Libanon

V pátek obvinil vůdce Hizballáhu Hassan Nasrallah Saúdskou Arábii z podněcování Izraele, aby napadl Hizballáh v Libanonu. Nasrallah rovněž řekl, že Saúdská Arábii tlačí na další arabské země, aby svým občanům zakázaly cestování do Libanonu.

„Saúdská Arábie podněcuje Izrael, aby zaútočil na Libanon, a to není nějaká fantazie vyvolaná strachem… Není to ani výsledek analytických úvah. Mluvím o informacích, které o tom dostáváme, o tom, že Saúdská Arábie je ochotna za to zaplatit desítky miliard dolarů,“ řekl Nasrallah během televizního projevu.

Vůdce Hizballáhu rovněž řekl, že si je jist, že bývalý libanonský ministerský předseda Saad Hariri je v zajetí saúdských úřadů. Nasrallah zdůraznil, že Haririho rezignace ne protiústavní, protože byla provedena „pod nátlakem“.

„Saúdská Arábie náhle zčista jasna toho našeho premiéra povolala kvůli naléhavé záležitosti bez jakýchkoliv pomocníků nebo poradců, a tam byl nucen podat rezignaci a přečíst tam rezignační prohlášení, které mu napsali,“ řekl Nasrallah.

Nasrallah během svého projevu dodal, že sice „chápe hněv Saúdů vůči Íránu, nechápe však jejich reakce.“ Pokračoval dále a prohlásil, že v Jemenu, v Sýrii a dokonce i v Kataru, ve sporu s nímž probíhá mezi oběma zeměmi diplomatická krize, Saúdská Arábie prohrála.

Nasrallah Saúdské Arábii doporučil, aby se nepokoušela „trestat nebo odstraňovat Hizballáh,“ protože to není „možné“. Dodal, že Saúdská Arábie chce vyvíjet nátlak na Libanon jen proto, že se nezmůže na to, aby mohla tlačit přímo na Írán.

Ač Nasrallah naznačoval, že situace v Libanonu kvůli saúdskému vměšování do libanonských vnitřních záležitostí vře, tak několikrát zdůraznil, že ozbrojený konflikt s Izraelem nebo Saúdskou Arábií ještě není za dveřmi.

Zdroj: southfront.org

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+3 # r.m. 2017-11-13 19:01
Netušil jsem, že Libanon sousedí s těmi feudálními magory)) Možná princové nemají ve škole zeměpis a jenom to neví.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+13 # Janinna 2017-11-13 19:51
To sice nesousedí, ale vše souvisí se vším.
Už zájmy Reaganovy vlády a izraelské vládnoucí strany Likud se točily kolem tří cílů:
zničení palestinské infrastruktury v Libanonu, překreslení politické mapy v Libanonu a zredukování Sýrie na snadno ovladatelnou velikost.
Pax Americana a pax Israelica byly realizovány pomocí kampaně cynicky přezdívané „mír pro Galileu“.
„Operace“ v roce 1982, stejně jako její předchůdkyně, „operace Lítání“ z roku 1978 (Název operace izraelské armády, při níž izraelské vojenské jednotky v roce 1978 pronikly do Libanonu a obsadily jeho území až po řeku Lítání), byly součástí dlouhotrvající sionistické strategie v Palestině a Libanonu.
Tato strategie, formulovaná a aplikovaná během 50. let, byla ve skutečnosti představena nejméně o čtyři desetiletí dřív a pokusy ji aplikovat stále probíhají i o desetiletí později.
6. listopadu 1918 se výbor britských mandátních úředníků a sionističtí vůdci vytasili s navržením severní hranice pro židovskou Palestinu „od severní části řeky Lítání po Baníjas“.
Příští rok na pařížské mírové konferenci sionistické hnutí navrhlo hranice, které by zahrnovaly libanonskou oblast Bint Jubayl a všechna teritoria až k řece Lítání.
Návrh zdůrazňoval - „životní důležitost kontroly všech vodních zásob až po jejich prameny“.

Chaim Weizmann a David Ben Gurion (první prezident Izraele a jeho první premiér) se na pařížské konferenci pokusili přesvědčit patriarchu Hayika, který vedl libanonskou delegaci, aby se vzdal jižního Libanonu za slib technické a finanční pomoci při rozvoji oblasti na severu.
Sionistické ozbrojené jednotky, které roku 1948 napadly Palestinu, také obsadily část oblastí Marjayun a Bint Jubayl a došly až k řece Lítání, ale pod mezinárodním tlakem byly přinuceny ke stažení.
Pak, roku 1954, vůdci čerstvě založeného státu Izrael obnovili sionistické požadavky na libanonskou vodu, když vyslanec prezidenta Eisenhowera navrhl plán na sdílení vody u řeky Lítání mezi Libanonem, Sýrií a Izraelem.
Izrael hrozil použitím síly proti Libanonu, aby mu zabránil využít vody z Lítání k rozvoji jižních území.
Uvědomme si, co se skutečně stalo později, v 60., 70. a 80. letech:
válka Izraele proti třem arabským státům v roce 1967 mu nejen přinesla východní Palestinu (Západní břeh), Gazu, Sinaj a syrské Golanské výšiny, ale také horní toky řek Jordán a Manias.
Izrael navíc zničil kanál East Ghor na Jordánu a Khaled Dam na řece Jarmúk, která teče do izraelského Naharija.
V roce 1978 získal Izrael „operací Lítání“ pevnou kontrolu nad řekou Wazzání, která teče do Jordánska, stejně jako nad celým tokem řeky Hasbání.
A s operací „mír pro Galileu“ v roce 1982 přešel pod izraelskou kontrolu celý tok Lítání.
Cíl naprosté modifikace distribuce vody v oblasti mohl být dosažen pouze v součinnosti s loutkovou vládou poddaného státu Libanon.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+7 # r.m. 2017-11-13 20:54
v jejich plánech na nekonečný chaos je Libanon na řadě. Sluníčkáři budou čučet))
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+8 # Piovarči 2017-11-14 00:47
Napadnutie Libanonu by spôsobilo oslabedie Asadovej armády v Sýrii preto že Hizbaláh by sa automaticky stiahol bojovať domov. To by koaliciu v Sýrii veľmi oslabilo. Dúfajme že k tomu nedôjde inak sa situácia v tomto regione ešte viac skomplikuje.
Aj tu by mala zapracovař ruská diplomacia a potlačiť tieto snahy.
aragonit9.blogspot.sk/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # Monika 2017-11-14 00:55
Saúdská Arabie má nějakou regulérní armádu ? Možná že palácovou ale vždy za ně bojuji žoldáci ze všech možných zemi jako v Jemenu tak i vSýrii !
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás