Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaHorší aféra, než byl Snowden. Katastrofální dopad na NSA po krádeži prolomovacího softwaru hackery

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Horší aféra, než byl Snowden. Katastrofální dopad na NSA po krádeži prolomovacího softwaru hackery

Národní bezpečnostní agentura USA (NSA) zažívá krizi po té, co jí hackeři ukradli v roce 2016 škodlivé software, jež tato tajná služba používala k prolomení zařízení a sítí po celém světě, píše list The New York Times.

Hackerská skupina Shadow Brokers uveřejnila programový kód software odcizeného NSA. Byl pak použit na vytvoření virů, jež mocně poškodily počítače po celém světě.

NSA situaci úředně nekomentuje, avšak The New York Times považuje za prokázané, že odcizená kybernetická zbraň patří tajné službě. Potvrdili to rovněž nynější zaměstnanci Národní bezpečnostní agentury.

Sdělili, že činy Shadow Brokers měly „katastrofální dopad na NSA": byla zpochybněna její schopnost uhájit mocnou kybernetickou zbraň a také hodnota této služby pro národní bezpečnost. „Agentura, která je považována za světového lídra v prolomení počítačových sítí nepřítele, nedokázala ubránit vlastní sítě," píše list.

The New York Times připomíná, že se krádež dokumentů dá porovnat se „zemětřesením, jež do základů otřáslo NSA."

Předpokládají, že škody způsobené Shadow Brokers mohou být značně větší než ty, které způsobil bývalý příslušník CIA a NSA Edward Snowden. Odhalil název programů masového špehování, kdežto hackeři zavěsili programový kód, čímž umožnili jejich použití třetími osobami.

Podle The New York Times nedokážou americké tajné služby ani zjistit, jak došlo k úniku, a je-li na to napojen nějaký jejich příslušník. Konají se masové prověrky.

„Morální nálada klesla, zkušení odborníci odcházejí z agentury na lépe placená místa, včetně do firem, jež hájí počítačové sítě před prolomením s použitím nástrojů NSA," píše list.

Od roku 2015 byli tři zaměstnanci zatčeni za krádež dat, avšak není jasné, zlepšila-li se situace v NSA, připomíná list.

Bývalý zaměstnanec „hackerského" oddělení NSA Jake Williams, jehož jméno a zaměstnání také odhalili Shadow Brokers, označil tyto události za „víceúrovňovou katastrofu." Potvrdil, že příslušníci pořádkových orgánů „stopují" účastníky prolomení, avšak zatím nikoho nechytili.

List píše, že jedním z hlavních podezřelých z prolomení je i nadále Rusko, které již nejednou popřelo tato obvinění amerických tajných služeb. List neuvedl žádné důkazy ruské účasti. Pouze připomněl, že společnost Laboratoř Kasperského jako jedna z prvních „vystopovala" hackerské oddělení Agentury národní bezpečnosti a uhájila své software před průnikem NSA.

Zdroj: nytimes.com, snews.com

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+22 # Vaclav2 2017-11-13 13:52
jasně..kdo jiný než Půťa...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # Popo 2017-11-13 13:56
Tak ako zväzok v zväzku je furt len zväzkom, tak aj Windows vo Windowsi je furt len Windowsom. Náááá pi-pi-pi-pi-pi. ..
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+21 # Přemek 2017-11-13 14:48
Ohlídat to svinstvo znamená indoktrinovat 100 % osazenstva seznámeného s jeho existencí a použitím. Jenže lidé se probouzejí a přestávají vnímat stát jako svou záštitu a zdroj služeb a tajné služby jako elementy obrany národních zájmů. To, co si dovolily CIA a NSA, bylo moc i pro globální elitu, která vyzdvihla Trumpa jako svůj nástroj k přeformátování USA na lokalizovanou zemi s drasticky sníženou nadspotřebou vzhledem k omezeným zdrojům. Pracujme v linuxových systémech a zdržme se všech nutkání aktivně pracovat s nezabezpečenými informace bezpečnostního významu. Pasivní práce ve visuálním módu je v linuxu mnohem lépe zabezpečena.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+16 # r.m. 2017-11-13 16:25
New York Times zmínil pouze to, že společnost Kaspersky Lab byla jednou z prvních, která „zjistila" hackerský útok Národní bezpečnostní agentury a vložila svůj software na ochranu před hackováním NSA. Takže „snížila tok zpravodajských informací", uvedly noviny. V roce 2017 americká administrativa zakázala používání produktů Kaspersky na počítačích federální vlády pod ničím doloženou záminkou, že její antivirové programy prý umožňují slídění.
prvnizpravy.cz/.../...
NSA má evidentně neoprávněný vliv na výběrová řízení státu. Obyčejná pomsta eráru za odhalení jejich aktivit.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+20 # Jarin G. 2017-11-13 18:02
Baví se dvě paní na ulici:
"Můj manžel zlikvidoval počítačovou síť"
"On je hacker?"
"Kdepak, jenom obyčejný debil!"
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+10 # r.m. 2017-11-13 18:51
ten je slušnej :-)))
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+11 # Publius Scipio 2017-11-13 20:14
Znáš tenhle? Průkopníkem sítí není nikdo jiný, než Jára Cimrman. Tam, kde dnes užíváme lokální sítě, Jára Cimrman dávno užíval síť lokálů!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # Jarin G. 2017-11-13 21:43
Neznal! Taky dobrý!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+9 # Publius Scipio 2017-11-13 20:33
Linux má jednu zcela zásadní chybu. Není jednotný, jednotlivé distribuce se od sebe liší a pro obyčejné uživatele je to pak matoucí. Protože ale linuxáci jsou příliš free, tak se nedohodnou na tom, aby vizuálně všechny distribuce vypadaly stejně, takž prostě do toho firmy nepůjdou. Navrch si nedovedu představit, jak se v jednom IT kolektivu shodne jeden správce s náklonností k Debianu s druhým, který má rád Suse a další třeba Kubuntu.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+16 # r.m. 2017-11-13 16:21
Podle New York Times americká zpravodajská agentura ani není schopna zjistit, jak k úniku došlo a zda se na něm podílel nějaký zaměstnanec. Probíhají se rozsáhlé inspekce. „Centrála agentury v Marylandu a v kancelářích po celé zemi jsou zaměstnanci NSA nuceni podstoupit testy na detektoru lži a suspendováni z práce.... Morálka upadla, zkušení odborníci opouštějí agenturu a přecházejí na práci, která je lépe placená, včetně podniků, které chrání počítačové sítě před vniknutím pomocí nástrojů NSA," popsal deník.
prvnizpravy.cz/.../...
Organizace vedená megalomany a kariérními snaživci dopadne vždycky takhle. Loajalitu často požadují k zakrytí omylů vyšinutého velení.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # Piovarči 2017-11-14 01:32
Ono ich to všetko rýchlo dobehne všetky tie ich všivárny sa im vypomstia.

aragonit9.blogspot.sk/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás