Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světa„Daňový skandál“ a rating slovenského prezidenta Kisky

Sociální sítě

Reklama

„Daňový skandál“ a rating slovenského prezidenta Kisky

Skandál okolo financování volební kampaně Andreje Kisky v roce 2014 nabírá obrátky. Ministr vnitra Slovenska minulou středu přímo obvinil prezidenta z machinací, fakticky ho označil za „finančního zločince“. Jak hodnotí situaci analytici? „Sleduji rozvoj situace a snažím se být nad věcí a zachovávat si chladnou hlavu," řekl Sputniku dopisovatel Slovenských národních novin Dušan Kerný.

Jako žurnalista řeknu, že během celého skandálu vede prezident dialog se společností velmi neuspokojivě. Jeho kancelář nezvládá nával obvinění, argumentuje nepřesvědčivě, ochraňuje hlavu státu. S tímto hodnocením souhlasí nejen kritikové Andreje Kisky, ale lidé, kteří mu jsou blízcí, zástupci různých nevládních organizací. Jak vyhodnotit to, co probíhá? No, to je otázka formulací. Někdo říká, že se jedná o politickou přestřelku, politický ping pong, akt politického boje, intriky proti hlavě státu, kdy cílem jsou nadcházející volby, které se odehrají za dva roky. Někdo hovoří o plné diskreditaci Andreje Kisky, který by měl nyní rezignovat.

Pokud je jméno politika nějakým způsobem spojeno s daňovými machinacemi, je již zkompromitovaný. Jak říkají v Rusku: „Buďto máš pravdu, nebo tě okradli — to už je jedno…"

Jasné je jedno: vnikl precedent, který Slovensko minimálně od vstupu do NATO a EU nezažilo. Daně jsou velmi citlivé téma ve společenském povědomí. Od Kisky se vyžaduje, aby vysvětlil fakt převýšení útrat za prezidentskou kampaň, který je dva roky starý. Jedná se o činnost firmy Kiska Travel Agency (KTAG), kterou vlastní společně s bratrem a přes kterou přicházelo financování. Od prezidenta vyžadují, aby prezentoval účetní dokumenty. To vyžadují (těžko si to představit) od hlavy slovenského státu. Pokud se námitky na adresu prezidenta Kisky zakládají na pravdě, tak máme co do činění s trestnou činností, fakticky s šejdířstvím. A to je v zemi, která se považuje za stabilní, má dynamicky se rozvíjející se ekonomiku a autoritu na mezinárodním poli. Ta dnes uvízla ve skandálu, který rozpaluje slovenské politické elity a společnost.

Jak se probíhající události odráží na ratingu důvěry voličů Andreje Kisky?

Džina zpět do láhve nezaženeš, nehledě na to, jak se bude rozvíjet situace. Při bránění své neviny prezident promluvil o úniku tajných informací, Slovensko fakticky označil za „mafiózní stát" (tak to traktují jeho kritici), což mnohé pobouřilo. Během politických tahanic vyplynulo, že ještě před dvěma lety se bál politizace tohoto daňového vyšetřování. Toto téma bylo třikrát projednáváno za účasti premiéra, nejvyššího státního zástupce a ředitele tajné služby SIS. Nyní v politickém vyřizování účtů jsou slyšet obvinění ze lži. Společnost si musí uvědomit, že termín „lhář" je pronášen na adresu prezidenta republiky. Jak se to všechno odrazí na důvěře občanů k němu? To je rétorická otázka. Jednoznačně se to odrazí, počkáme ale na průzkumy veřejného mínění. Ty se u nás zatím neprováděly.

Jaké následky pro politickou kariéru Andreje Kisky může mít tento skandál?

Prezident, který vyhrál volby, v nichž hlavním soupeřem byl současný premiér, se nyní obhajuje a vyjadřuje lítost, čímž zklamal „idealisty", kteří za něho hlasovali. Skandál odporně smrdí, vyvolává nedůvěru k politikům. A byla to právě tato vlna skepse a nedůvěry k činným politikům, na které velký podnikatel, milionář, politicky neangažovaný Andrej Kiska i získal svůj prezidentský mandát v roce 2014. Je pravda, že dnes se již politicky vyprofiloval, orientuje se na Brusel, vystupuje jako ostrý kritik ruské vlády a zastává vyostření sankcí. Čím je daňový skandál delší, tím více ztrácí v očích veřejnosti háv „čistého" prezidenta. A protivníci, a to mi věřte, se budou snažit nedat tomuto příběhu spát. Jedni nyní požadují odstoupení figuranta skandálu, další požadují to, aby oba političtí oponenti (Kiska i Fico) odmítli účast v příštích prezidentských volbách. Je jasné, že to vše jsou vnitřní politické souboje ve vzdálenější provincii evropské unie. Nikdo by si jich pravděpodobně ani nevšiml. Tato politická bouře se naplno rozpoutala v ten moment, kdy Robert Fico nabral plnou parou kurz na členství v takzvaném „jádru" zemí Evropské unie. Premiér má dnes v rukou všechny karty díky optimálnímu tempu slovenské ekonomiky. Například se otevírá možnost obnovit vybavení ozbrojených sil na standardy NATO. Jedním slovem, globální, ambiciózní plány a… nehezké politické souboje na samém vrcholu slovenské moci.

Zdroj: snews.com

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+39 # r.m. 2017-10-09 20:11
Herdek Geršl, voni mi kradou nápady z diskusí :-). Převzatý článek je mnoho slov a kromě věty "Kiska Travel Agency (KTAG), kterou vlastní společně s bratrem" žádnou informaci neobsahuje.
Link zdroje je špatnej vole!
-
Kiska se teď přiková k nejbližší synagóze a bude vykřikovat "Kradol som v meně holocaustu", blbeček zdegenerovaný.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+42 # Jaroslav Kukla 2017-10-09 20:21
Tenro vsivavy CIAntolog( okultista scientologie), je bezhanebne prasa vycvicene v Synagoge USAtana!
Nema chrbtovu kost,ako ani charakter,a patry rovno do najblizsej synagogy( Minha/ Minge) medzi " svojich"!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+12 # Corgoň 2017-10-09 22:43
Don Vito Kiska
www.youtube.com/.../
Andrej Kiska - Lietam v tom tiež
www.youtube.com/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+24 # Corgoň 2017-10-09 22:45
Vyšetrovaním sa zistilo, že KISKA je bez najmenších pochybnosti aj daňový kriminálnik.
www.youtube.com/.../
Kiska je batoľa, kaká do plienok a nedokáže sa umyť. Zašpinil sa kriminalitou a nevie sa očistiť.
www.youtube.com/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+18 # r.m. 2017-10-09 23:24
Andrej Kiska naživo - nepotrebuje komentár.
youtu.be/5jOwdARVqc8?t=162
fakt ne viz. 2:42 - mám největší model mercedesa....za hútoril vajda, nastrčený blb ještě větších siodebilů
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+21 # LubinenKremlBot 2017-10-09 23:32
Kiska to je jako vidět chazarsky hovno z blizka
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+20 # r.m. 2017-10-09 23:44
Ten idiot se navíc napráskal úplně sám.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+10 # LubinenKremlBot 2017-10-09 23:48
Cituji r.m.:
Ten idiot se navíc napráskal úplně sám.

Zřejmě neměl na výběr respektive měl ale volil život.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+17 # milanslvk 2017-10-10 07:12
Dobré tiež bolo, keď najprv nepriznal schodzku so Sorosom v NY a potom keď to už musel vysvetliť povedal, že sa zhovárali o situácii rómov v Spišskom Hrhove, LOL.
parlamentnelisty.sk/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Copyright 2017 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás