Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaJak se bránit propagandě a manipulaci

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Jak se bránit propagandě a manipulaci

Bránit se manipulaci není vůbec jednoduché, ale existuje jeden trik, který může být velice užitečný. Před informací, která ke mně přichází z televize, internetu, novin nebo od kamarádů, se sám sebe ptát: čemu chtějí, abych uvěřil?

S jaký záměrem je mi tato informace předkládána? Nevěnovat tolik pozornosti samotné informaci, ale spíše tomu, proč je mi podávána a jak je představována.

Někdo by mohl namítnout, že jsou přeci i objektivní informace. Když ve zprávách řeknou, že při autonehodě zemřeli 4 lidé a skutečně při té autonehodě 4 lidé zemřeli, tak jde o pravdivou informaci. Pokud by tam zemřeli pouze 2 lidé, byla by ta zpráva falešná, nepravdivá. Ale stejná informace může být podána různými způsoby. Například je možné sdělit, že zemřeli pouze 4 lidé, zatímco v podobných autonehodách v minulém roce umřelo mnohem více lidí. Nějakým způsobem ve mně chtějí vyvolat pocit klidu – je to lepší než dříve, naše vláda pracuje dobře. Nebo se ve zprávě o autonehodě objeví velice silné obrazy – jsou vidět mrtvá těla..., jejich snahou je vytvořit obavy, strach – tedy cílem může být snaha přesvědčit veřejnost o potřebě tvrdších zákonů, bodového systému řidičských průkazů… Nebo je možné například vůbec nemluvit o obětech, ale poukazovat na to, že software vozu byl chybný… Jedno téma nebo situace mohou být uváděny nekonečně mnoha způsoby a ten zvolený způsob závisí na zájmu, který se sleduje.

Ale proč mě vůbec informují o této autohavárii? Z miliardy událostí, které se staly ve světě během jednoho dne, proč bylo do zpráv, na které se dívám, vybráno právě těchto 10? Možná proto, že byly nejdůležitější. Ale toto ohodnocení zpráv za nejdůležitější je už zcela nezbytně subjektivní úhel pohledu, určitý pohled na svět a určitá interpretace událostí, která ukazuje určitý záměr a zájem. Abychom toto mohli sledovat, stačí si porovnat zprávy a způsob jejich představení mezi jednotlivými tiskovými agenturami v jedné zemi nebo ještě lépe mezi kanály v různých zemích a na různých kontinentech.

Jinými slovy, už sám výběr informací je jedním úhlem pohledu a tedy schovává určitý záměr a zájem – nějakým způsobem chtějí, abych něčemu uvěřil. Toto “něco” není informace samotná, ale všechen ten svět hodnot, přesvědčení a zájmů, který doprovázel ten výběr zprávy a zvolený způsob prezentace této zprávy. Právě to je manipulace: použít nějakou událost, aby byla předána zpráva, která není explicitní.

V co chtějí, abych uvěřil, tím co říkají? Jaký je záměr za sdělováním této informace? Proč mě neinformují o ostatních událostech? Když si pokládám tyto otázky, stávám se pozornějším, jsem ve střehu a tak pasivně nevstřebávám všechny pohádky, které mi servírují. Je to jistý druh mentálního bojového umění, které chrání mé psychické zdraví a moji schopnost chápat a chtít. Navíc mi dovoluje se přiblížit objektivitě. Ne k objektivitě informace, události, faktu – to je objektivita, která, jak jsme mohli sledovat, neexistuje. Ale přibližuje mě to k tomu, co se skutečně chce komunikovat mimo ta slova – přibližuje mě to k těm úhlům pohledu, k tomu záměru v pozadí informace, což je vlastně to nejdůležitější. Jako bychom říkali, že to, co je tou skutečnou zprávou, je právě ten výběr informací a způsobu jak ji prezentovat.

Nyní lze říci, že propaganda a jakákoli manipulace dělají skutečnost z toho, co bylo zpočátku jen fantazií v myslích těch, kteří to vymysleli. Dodávají "příchuť pravdy", „samozřejmě" zcela objektivní a proto také nesporné.

Dnes je jen omezený počet mezinárodních tiskových agentur, které poskytují informace národním a místním médiím. Když si navíc uvědomíme, že sdělovací prostředky jsou v rukou několika finančních skupin, téma je velice vážné. Tyto menšiny mají možnost přesvědčit celé národy, aby uvěřily právě jejich “pohádkám”. Jako kdybychom všichni byli ponořeni do stejného operačního systému, kde rozdílné představy světa nejsou možné, jsou vyloučeny a se samozřejmostí považovány za "kacířské" a extrémistické. A jak teď nepochybovat o tom, že veškeré informace, které jsou prezentovány, sledují zájmy té menšiny, která je řídí a podává?

Opravdová obrana proti manipulaci může být každopádně realizována pouze společně s ostatními. Sám je člověk snadnou kořistí hypnózy a falešné víry. Když sám zpochybníte dominantní myšlenky, může sílit nejistota a strach, že se dostanete na špatnou cestu! Mám pocit, že to, co říkají, není pravda, ale… co když přeci jen mají pravdu?!

V každém případě velká společenská destabilizace, která probíhá, povede k pádu dominantních ideologií a propagandy. Konečně si pak každý položí upřímnou otázku, v čem spočívají jeho skutečné potřeby a aspirace. Už to nebudou ty, co jsme absorbovali ze společenského systému a moci. Konečně se jako lidské bytosti budeme ptát, kdo jsme a co skutečně potřebujeme. Konečně bude otevřena cesta k "nekonečnému vesmíru v nekonečných světech" Giordana Bruna!

Použijeme-li dříve zmiňovaný trik, měli bychom se ptát: v co mě chce nechat uvěřit autor tohoto článku?

Gerardo Femina

Zdroj: svetbezvalek.cz

Loading...

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

-7 # Popo 2017-07-08 07:35
Cituji AC24:
Bránit se manipulaci není vůbec jednoduché...
Nezmysel. Pravda je taká že k tomu aby u človeka nedošlo k jeho manipulácii stačí mu robiť len jednu jednoduchú od prírody do vienka celkom prirodzene mu danú vec - prestať si domýšľať... Ľudkom ktorých táto problematika naozaj zaujíma k študiu vrele doporučujem - www.martinus.sk/?uItem=32007...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+27 # John Pitralon 2017-07-08 07:44
Bohužel u nás proběhla bulvarizace a vyslovená debilizace médií v takovém rozsahu, že vážně lze brát už jen předpověď počasí. Zbytek je konglomerát předhozených banalit, PR, reklamy, otřesného US brainwashingu a sorošovských oblbovaček, převzatých ze světa "skvělé" západní žurnalistiky.

Válka, kterou nevidíte (cz tit.) www.youtube.com/.../
Los Angeles anti war march www.youtube.com/.../
Sharing the Truth - Eva James www.youtube.com/.../
9/11 Truth March in Brussels - 09-Sep-2007 www.youtube.com/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-10 # pesimista 2017-07-08 08:42
ja zasadne lidem neverim a znazim se za textem/zpravou hledat ucel...(a beru vse s rezervou) (vetsinou ma kazda informace pro stado ovci ucel a je za tim jisty neci zajem ) v dnesni prodejne dobe, kdy valcime neustale pres fianance a vedomosti a cert vi s cim vsim (proste v dnesni dobe nic zvlastniho bohuzel) a kdyz uz vam nekdo neco "cpe" tak zavrhovani je jazyk valky ....ale kdyz se dotycneho zacnete vyptavat ...na podrobnosti ....tak pokud to jsou lzi, tak se dockate odpovedi hodnych politiku (i kdyz vas taky muzou odkazovat na zmanipulovane studie...to uz je pak horsi ale taky se da s tim nejak "pracovat"./..n ajit tam mouchy) ....tzn. ty odpovedi hodnych politiku budou slohy prazdnych slov :D pak by vam melo byt jasne, ze se jedna o lzi...skoda jen, ze ne vsemu rozumim, tak se snazim si nejak vystacit :) a co nejde overit (nadprirozeno atd...a nemam s tim zkusenosti) tak tomu uz vubec neverim....jsem jen schopen to prijmout jako moznost (aneb. teorii) ale ne zaver

kazdopadne lide jsou individualni ...co se tyce lidi je pravd vic ale jinak je vetsinou pravda pouze jedna :)

obavam se ale ze lide jsou vazne hodne zblbli a nekteri by potrebovali pomoct...jenze dnesni "psychologie" (alespon v cr) je docela zvracena (vi o tom proste vetsinou velke kulove) a vetsina problemu plyne ze systemu ale oni budou hledat chybu ve vas ...a taky ji "naleznou"

zas... kdybych se mel vyjadrit plne, tak bych se upsal k smrti ...a zdejsi ctenari to stejne nepochopi...(al e pokud to chapes a nejsi jeste oblbnutej, tak si mozna zachovas zdravej rozum :) )i kdyz ridit se tim co pisi neni uplne snadne...zejmen a brat na vedomi vice moznosti/zaveru ...(docela zahul na psychiku...ci jak to rict...taky asi pamet...ale co vas nezabije to vas posili a lepsi to, nez byt totalne zblbnutej jako nekteri jedinci)

a opravdova obrana proti manipulaci je ....nastudovat si poradne sugesci ...(priklad je hypochondrie) to se totiz taky pri manipulaci hodne zneuziva ...a bestak podvedomi a psychika tomu taky podleha...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+21 # .lak 2017-07-08 09:00

Není pravda že v rozvojové zemi za mrzké platy musí být všichni lidé nešťastní, mnozí politici překypují energií. 17% agresivních psychopatů může štěstím vrnět i s euálkou migrantů a kukačky je povznesou do multicultury nebývalé a nevídané a oni nemanipulují ale užívají si výdobytků.
ac24.cz/.../...

Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-19 # senil 2017-07-08 10:02
Mainstreamovým médiím už stejně nikdo nevěří. U nás ani v zahraničí. Poslouchají to už jenom důchodci. Takže by nás to nemuselo až tak zajímat. Ruské propagandě taky moc lidí nevěří. Lidi věřte sobě a to comu vidíte.

[...]/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+31 # smrťák 2017-07-08 10:35
.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+24 # Dědouch11 2017-07-08 12:41
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+7 # diamond 2017-07-09 07:36
Mladí troubové nemohou nic vidět z jednoduchého důvodu. Jejich hlavy jsou neustále skloněny k iPhonům, chytrým telefonům, tabletům a jiným vymoženostem moderní propagační a propagandistick é technologie. Sají do sebe ty správné postoje a informace i v čase, kdy ti tzv. senilní důchodci (lidi nad 40 let) sledují život kolem sebe...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+22 # Jaris 2017-07-08 15:09
Dnesni manipulace je natolik pruhledna,napri klad s Ruskem, ze ji musi prohlednout i vrabci na strese. Vzdyt jsou ti zapadni manipulatori se svymi chorobnymi teoriemi jsou totalne trapni!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás