Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domovaProč hrozí válka s Íránem?

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Proč hrozí válka s Íránem?

Nechceme v tomto textu popírat, že je v Íránu u moci režim porušující lidská práva. Chceme jen poukázat na to, že válečné štvaní proti Íránu má zcela jiné pozadí, než se nám oficiální propaganda snaží namluvit.

Údajné důvody

Izrael zostřuje svoje hrozby, že zaútočí na Írán. Prý proto, že Írán vyvíjí jaderné zbraně, aby srovnal Izrael se zemí. Írán tvrdí, že jeho jaderný program má pouze mírové účely (energetika). Spojené Státy Izrael víceméně podporují, jako ostatně skoro ve všem, protože pro ně představuje významnou základnu pro šíření vojenského vlivu v regionu bohatém na ropu.

 

Proč nevěřit izraelské argumentaci

Izraelská argumentace pro útok na Írán má však jeden háček. Izrael už má přes dvě stovky jaderných hlavic, a rovněž velmi silnou konvenční armádu. Krom toho by íránský útok znamenal jistou americkou odvetu a Spojené státy přitom zbrojí tolik, jako zbytek světa dohromady.

Zajímavé je, že o izraelském jaderném programu odborníci nepochybují, přesto však o něm ani američtí, ani izraelští politici nikdy nemluví otevřeně. Je tomu tak proto, že podle amerických zákonů nesmějí Spojené státy poskytovat vojenskou pomoc jinému státu s jaderným vojenským programem. Americká vojenská pomoc Izraeli je ale obrovská. „Pomoc“ vypadá často i tak, že se Izrael zavazuje část z dodávky zbraní sám zaplatit. Zbytek platí americká vláda. Izrael tak společně s USA dotují zbrojní průmysl z peněz daňových poplatníků. Samozřejmě jsou jak v USA, tak i v Izraeli jen malé skupiny lidí, které na tom vydělávají, zato však nesmírně.

 

Skutečné důvody

A právě to je první skutečný důvod k válce. Válka znamená další zakázky pro zbrojovky, další „důvody“ ke zbrojení. Druhý důvod vyplývá z jednoduché skutečnosti. Nejvíce své ropy (20 %) exportuje Írán do Číny (do USA přitom jen málo) a není to nevýznamný dodavatel. Jeho zásoby ropy jsou čtvrté největší na světě. Růst Číny začíná ohrožovat pozici Spojených států jako jediné globální velmoci, jako hegemona. Válka s Íránem však Čínu výrazně oslabí. A je tu ještě třetí důvod. V USA i v Izraeli výrazně roste nespokojenost se společenským systémem. O Occupy Wall Street už slyšel asi každý. V Izraeli se konaly rovněž obrovské protesty za sociální spravedlnost, při největších demonstracích vyšlo do ulic skoro půl milionu lidí. A když už nefungují (nebo nejsou) chléb a hry, politici obvykle vytáhnou strach. Nejlepší způsob, jak odvést pozornost lidí od podstaty jejich problémů, je rozpoutat válku.

 

Proč musíme zabránit válce

Existují studie, které v případě války odhadují nárůst cen ropy až o 30 %. Vzhledem k tomu, že lidstvo je skoro absolutně závislé na ropě, bude to znamenat výrazné zdražení všech komodit - pro nás jistě velké nepříjemnosti, ale pro stovky milionů lidí je to otázka existenční. Válka bude daleko větší, než ta v Iráku (vyhlášená rovněž pod falešnou záminkou). Stovky tisíc až miliony lidí zemřou, další miliony lidí budou muset uprchnout z válečné zóny a to bude znamenat humanitární katastrofu v regionu. Nakonec, je zde krajní, úplně nejhorší možný scénář. Čína se rozhodne hájit Írán, protože je značně závislá na jeho ropě, a vypukne třetí světová válka.

Válce s Íránem proto musíme zabránit! Každý jednotlivec, který chce pozitivní společenskou změnu, by si měl vzít protiválečné úsilí k srdci. Každá iniciativa usilující o změnu by měla protiválečné akce zahrnout do svých aktivit.

Postavme se další válce pro zisk.

Zde je text ve formátu .jpeg, můžete tisknout a šířit.

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+5 # Michal Rusek 2012-03-30 12:01
A celý text je zde: nejpes2.blesk.cz/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-4 # školník 2012-03-31 22:14
do 12.12.2012 to snad vydrzime, ne?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-11 # MM 2012-04-18 16:33
to nemyslite vazne pisat taketo blbosti. len si obhajujte tych chujov moslimov, to je horsia pliaga ako nasi cigani... radsej nech ich zrovnaju zo zemou...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-4 # A.H. 2012-05-09 18:41
Cituji školník:
do 12.12.2012 to snad vydrzime, ne?


Možno by bolo lepšie počkať si do 21.12.2012 ;-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # esoterik 2012-05-26 00:19
Válka s Iránem ze strany USA nebude z ekonomických důvodů. Američané si žádný větší ozbrojený konflikt už nemohou ekonomicky dovolit. Izrael si zadělává na problémy sám. Vše začalo jeho obranou válkou v r. 1967, kdy překročil své do té doby pevně dané hranice a za touto hranicí je dodnes. Zatím marně čekáme na zodpovězení otázky Proč se nestáhne do svých původních hranic? Tím onen arabsko-izraels ký problém skutečně začal. Je pravda, že se tenkrát Izrael bránil, ale to ho přece neopravňuje obsazovat a dokonce osídlovat území, která mu de facto nepatří. Z tohoto důvodu se dnes na Izrael nedívám jako na oběť, ale jako na agresora, který si doslova dělá co chce a to i s USA. Asi si říká: mám jaderné zbraně, tak si to mohu dovolit. Jakým právem upírá právo Iránu vlastnit jadernou zbraň když sám je de facto vlastní? Ano, můžeme si klást otázku, proč Irán vyrábí jadernou zbraň. Asi proto, že chce být jadernou mocností a myslí si, že tak může zabránit případnému agresorovi v útoku. To je naprosto legitimní a nikoho by to nemělo překvapovat. Rozhodně je dnes menší pravděpodobnost útoku na jinou zemi ze strany Iránu než třeba ze strany Izraele. Není to sice příjemná myšlenka, že bude další jaderná mocnost, ale jakékoli sankce ze strany současných jaderných mocností a světového společenství jsou rozhodně kontraproduktiv ní. Určitě si jsou moc dobře vědomi, že kdyby použili jadernou zbraň, byla by to jejich poslední hodinka. A v tom je podstata problému. Domnívám se, že chtějí pouze strašit a když jim to za ty ohromné peníze stojí, tak ať ji mají. Okolní svět a zejména Západ by měl namísto věčného křiku použít zcela jinou diplomacii. I přes pravděpodobnou snahu Iránu mít jadernou zbraň navázat s Iránem rovnoprávný vztah a nechovat se k němu jako rodič k neposlušnému děcku. Irán není dítě, ale stát, který musí Západ zaujmout svou vyspělou ekonomikou, pokročilou kulturou a vysokou úrovní v mezilidských vztazích. Snažme se chovat nikoli velmocensky ale přátelsky. V Iránu se jistě nachází plno oblastí, které je nutné zvelebit a kde je lidově řečeno třeba udělat plno smysluplné práce, aby se tam lidé cítili lépe a snadněji se jim žilo. Západ se musí seberealizovat v Iránu nikoli jen křičet a žádat něco co je výslovným právem Iránu pokud jde o jeho obranu. Znovu opakuji: Irán ví, že když použije jadernou zbraň, nezabrání jadernému protiútoku a tato okolnost je dostatečným důvodem být v klidu. Studená válka budiž nám poučením.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás