Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domovaErik Best: Proč bychom se měli připravit na konfiskaci zlata

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Erik Best: Proč bychom se měli připravit na konfiskaci zlata

Zhroucení světových papírových měn může vskutku vést k návratu světové konkurence a obchodu založenému na výši zásob zlata jednotlivých zemí. Podle tohoto scénáře by zlato jako prostředek směny nepoužívali lidé, ale vlády," varuje novinář a vydavatel internetového zpravodaje Fleet Sheet Erik Best.

Cena zlata dosáhla v poslední době téměř rekordních výšin, neboť mnoho lidí si myslí, že by mohlo představovat bezpečný způsob uchování bohatství v časech krize. Obecně se předpokládá, že když peněžní měny padnou, navrátíme se k drahým kovům jako funkčním prostředkům směny. Zastánci zlata podporují myšlenku, že čím více se blížíme k finančnímu Armageddonu, tím důležitější je zlato fyzicky vlastnit.

Warren Buffett svým investorům minulý měsíc sdělil, že by se zlatu měli vyhýbat, protože má jen omezený průmyslový užitek a na rozdíl od zemědělské půdy nebo firem nevykazuje potenciál produkovat nové bohatství. Pokud vlastníte jednu unci zlata celou věčnost, napsal, budete i v budoucnu vlastnit jednu unci zlata. Jinými slovy zlato vám nepřinese žádný podíl na zisku jako Buffetem preferované investice do firem nebo akcií.


Největší slabina

Slabinou zlata, kterou Buffett nezmínil, je možná ta největší ze všech - může být zkonfiskováno. Vyhlídky jsou takové, že pokud vůbec někdy budete potřebovat zlato ke koupi potravin nebo léků z důvodu zhroucení monetárního systému, pravděpodobně nebude trvat dlouho, než vlády přikročí ke konfiskaci všech zlatých mincí a prutů.

Spojené státy tak učinily v roce 1933. Tehdejší prezident Franklin D. Roosevelt nařídil zabavení veškerého zlata v privátním vlastnictví amerických občanů i firem. Oficiálním důvodem jeho rozhodnutí byl celonárodní stav nouze v bankovnictví, který se kryl s velkou hospodářskou krizí.

Občané tehdy dostali tři týdny na to, aby odevzdali své zlato. Pokud tak neučili, hrozil jim trest v podobě pokuty ve výši rovných deseti tisíc dolarů (těch z roku 1933!), nebo deseti let vězení. Někteří Američané se samozřejmě rozhodli nařízení vzepřít a své zlato nevydat, případně si v následujících čtyřiceti letech, kdy bylo vlastnictví zlata ještě zakázané, nějaké koupit. Chtěli si zachovat své bohatství, i když vláda si to nepřála. Tito lidé věřili, že výhoda vlastnictví nějakého kusu zlata v časech krize jim vyváží riziko, že budou chyceni při činu.

Nakonec riziko plynoucí z vlastnictví zlata nebylo tak velké - soudně stíháno bylo jen pár Američanů. Malá byla i návratnost jejich investice v porovnání s jinými druhy investic, např. s nemovitostmi či akciemi. Buffettova nedávná slova o nevýhodnosti zlata, adresovaná vlastním investorům, bezpochyby částečně vycházela z této historické reality.


Návrat ke zlatému standardu není reálný

V roce 1933 to ještě nebylo zcela zřejmé, ale pravým důvodem zabavení zlata byla devalvace dolaru. Krátce po hromadné konfiskaci, kdy cena jedné unce zlata činila $20,67, americká vláda znehodnotila dolar o 40%, tedy na $35. Kdyby vláda k tomuto kroku přistoupila v době, kdy lidé mohli zlato legálně vlastnit, nemohla by z této devalvace profitovat ona, nýbrž pouze jeho vlastníci.

USA během dalších čtyřiceti let dále snižovaly hodnotu dolaru tím, že redukovaly „zlaté krytí", tedy podíl peněz v oběhu, které byly kryté zlatem. Do roku 1971 se „zlaté krytí" scvrklo na 22%, což v praxi znamenalo, že pouze přibližně jeden dolar z pěti byl fakticky garantován zlatem. Tato devalvace USA donutila, aby v roce 1971 definitivně opustily zlatý standard, protože ostatním zemím se nelíbilo znehodnocování jejich vlastních dolarových aktiv. Když se privátní vlastnictví zlata k 31. 12. 1974 opět zlegalizovalo, jeho cena vyskočila na $175 za unci. Během zmiňovaných čtyřiceti let byl tak dolar devalvován o 88%. Při současné ceně $1650 za unci lze mluvit o znehodnocení dolaru o 98,7%.

Erik Best: Pomalá smrt kapitalismu

Erik Best: A co když to 11. září bylo jinak? Pochyby jsou namístě

Erik Best: Trápily Václava Havla výčitky svědomí?

Jinými slovy, dolar vytištěný v roce 1933 má nyní hodnotu 1,3 centu. Buffet před svými akcionáři připustil, že papírovým penězům nelze zcela důvěřovat, avšak nejen on trvá na tom, že zlato je překonané a nemůže se vrátit jako platidlo. To je zřejmě pravda. Návrat ke klasickému zlatému standardu není příliš reálný.

Nicméně zhroucení světových papírových měn může vskutku vést k návratu světové konkurence a obchodu založenému na výši zásob zlata jednotlivých zemí. Podle tohoto scénáře by zlato jako prostředek směny nepoužívali lidé, ale vlády. Vlády by za takové situace potřebovaly využít bohatství svých občanů k posílení vlastní pozice na mezinárodní úrovni. Předpovědět, kdy přesně by mohlo k takové dramatické změně dojít, není možné, ale schopnost západního světa pokrýt své závazky tištěním papírových peněz s každým dnem klesá. V určitém bodě budou vlády k operacím na mezinárodní úrovni potřebovat něco, co má vyšší hodnotu než téměř bezcenné dolary a eura.


Vlády by potřebovaly i peníze občanů

K pokrytí domácích dluhů a závazků by západní vlády mohly potřebovat zabavit svým občanům nejen zlato, nýbrž i peníze na jejich bankovních účtech. Zákaz vlastnění zlata by (co do objemu majetku) sám o sobě nedával příliš smysl, pokud by souběžně s ním nedošlo k peněžní reformě podobné té, kterou Češi zažili v roce 1953. Takové reformě se někdy říká „bankovní prázdniny" a může znamenat např. zavedení limitů pro výběry z účtu, valutová omezení nebo zavedení nové měny.

Vlády jsou nyní ve sledování vlastních občanů mnohem schopnější, než byla ta americká v roce 1933, tudíž obcházení nového zákazu vlastnění zlata či jiné formy regulace peněz by bylo mnohem riskantnější a tresty mnohem tvrdší. Avšak zisk těch, kteří by se vzepřeli, by byl také mnohem vyšší. Kdokoli se zakázaným zlatem nebo penězi a zároveň schopnostmi a možnostmi jejich využití by byl „king". Ovšem většina běžných smrtelníků, kteří by se o něco takového pokusili, by měla prostě smůlu.

Takovéto drastické změny by pravděpodobně vyžadovaly vysokou míru vzájemné spolupráce vlád a centrálních bank po celém světě. Někteří lidé tvrdí, že koordinace na tak rozsáhlé mezinárodní úrovni je nemožná. Namísto toho předpokládají, že světová ekonomika se prostě „zadře", až se jí do soukolí dostane příliš mnoho zrnek písku.

V jedné věci jsou lídři západního světa excelentní, a tou je oddalování nevyhnutelného. Jejich činy jsou povětšinou zpátečnické a destruktivní, ale přesně vědí, kdy se mají stáhnout, aby se naše přiblížení k propasti o něco málo oddálilo. Konfiskace zlata či „bankovní prázdniny" by nevyřešily žádný z našich zásadních problémů, ale politikům a centrálním bankéřům by tato opatření dala více času na to, aby mohli dokonale zpackat vše, co se dá. A to je důvod, proč bychom se na tuto eventualitu měli připravit.

Erik Best

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

0 # František Sousedík 2012-03-16 18:46
Vážený pane Best,
uvádíte, že "soudně stíháno bylo jen pár Američanů".
Jste si jist? Můžete to, prosím, nějak doložit? Nějaký odkaz?
Četl jsem knihu, kde autorem je Američan a on tvrdí, že potrestán nebyl nikdo. Tak by mne taky zajímalo jestli z těch stíhaných byl někdo nakonec potrestán.
Osobně si myslím, že v Čechách by to Ústavní soud nepodpořil. Pokud stát potřebuje zlato a chce mi za něj zaplatit tržní cenu, pak si ho může koupit na trzích. Pokud mi ho chce ukrást, pak by to bylo porušení základních lidských práv (Je mi celkem líto, že si to Američané nechali líbit. Proto to mohou dnes politici zkusit znovu.). V Čechách Ústavní soud vyslovil, že občan je nad stát.
My jsme si zde užívali a řekl bych, že lidé mají celkem jasno, kdo bývá na tomto území největším zločincem.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-1 # Anonym 2012-03-16 19:45
Nevím že by se někdy platilo zlatem. To je velký omyl i vlka Buffeta. Platilo se penězi ze zlata, to ano, to je ale rozdíl. Převážnou část lidské historie se platilo dluhem - peníze patří vždy panovníkovi který je dává do oběhu ať jsou ze zlata nebo z papíru. Stát potřebuje nominální hodnotu aby mohl lépe odírat ovčany. Až se zadře tento systém, příjde nevyhnutelně chvíle chaosu, kdy "ukázaná platí". A na nějaký obrázky natištěný vládama bude pramálo lidí zvědavých. Poučme se z historie, když začne selhávat obecný trh, okamžitě vzniká černý. Vypadáto, že jsme před novou epochou - zhroucení států. A čemu lidi věří nejvíc? To bych si nakoupil. :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Oto Jurnečka 2012-03-16 23:16
Cituji František Sousedík:
Vážený pane Best,
uvádíte, že "soudně stíháno bylo jen pár Američanů".
Jste si jist? Můžete to, prosím, nějak doložit? Nějaký odkaz?
Četl jsem knihu, kde autorem je Američan a on tvrdí, že potrestán nebyl nikdo. Tak by mne taky zajímalo jestli z těch stíhaných byl někdo nakonec potrestán.
Osobně si myslím, že v Čechách by to Ústavní soud nepodpořil. Pokud stát potřebuje zlato a chce mi za něj zaplatit tržní cenu, pak si ho může koupit na trzích. Pokud mi ho chce ukrást, pak by to bylo porušení základních lidských práv (Je mi celkem líto, že si to Američané nechali líbit. Proto to mohou dnes politici zkusit znovu.). V Čechách Ústavní soud vyslovil, že občan je nad stát.
My jsme si zde užívali a řekl bych, že lidé mají celkem jasno, kdo bývá na tomto území největším zločincem.


:D - Ústavní soud... :lol: Tady se mluví o pádech států o krachách trhů ... o chaosu ... a vy: "že se Ústavní soud ČR vyslovil" ... :roll:

Děkuju - to jste mě vážně pobavil...

Ale zase je hezké, jakou máte důvěru v demokratické instituce... ;-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Ondřej Dvořák 2012-03-16 23:35
skončí to národníma měnama a ty si každá země pokreje co má, ... řekové to budou krýt šuflákama a poukázkama na hotely a památky, my zas vstupenkama do panoptika demokratické transformace zpět na feudalismus.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # František Sousedík 2012-03-17 08:43
Cituji Oto Jurnečka:
Cituji František Sousedík:
Vážený pane Best,
uvádíte, že "soudně stíháno bylo jen pár Američanů".
Jste si jist? Můžete to, prosím, nějak doložit? Nějaký odkaz?
Četl jsem knihu, kde autorem je Američan a on tvrdí, že potrestán nebyl nikdo. Tak by mne taky zajímalo jestli z těch stíhaných byl někdo nakonec potrestán.
Osobně si myslím, že v Čechách by to Ústavní soud nepodpořil. Pokud stát potřebuje zlato a chce mi za něj zaplatit tržní cenu, pak si ho může koupit na trzích. Pokud mi ho chce ukrást, pak by to bylo porušení základních lidských práv (Je mi celkem líto, že si to Američané nechali líbit. Proto to mohou dnes politici zkusit znovu.). V Čechách Ústavní soud vyslovil, že občan je nad stát.
My jsme si zde užívali a řekl bych, že lidé mají celkem jasno, kdo bývá na tomto území největším zločincem.


:D - Ústavní soud... :lol: Tady se mluví o pádech států o krachách trhů ... o chaosu ... a vy: "že se Ústavní soud ČR vyslovil" ... :roll:

Děkuju - to jste mě vážně pobavil...

Ale zase je hezké, jakou máte důvěru v demokratické instituce... ;-)


Vážený pane Jurečko,
ať si mluví kdo chce o čem chce, ale Vy jste přesvědčen, že např. na území starého Říma od té doby nikdo nežije? Že tam od té doby nebyl žádný stát? Že tam nezačaly opět fungovat trhy? Že z chaosu ...?
A pokud by to mělo být jak naznačujete, přece nebude nikdo, kdo by nařizoval odevzdání zlata nebo mi selhává logika?
Já bych, ale, rád věděl zda jste něco o historii, řekněme, 30. let minulého století studoval? Zkusil jste se ponořit do dění té doby? Nebo z Vás hovoří jen zoufalá emoce?
Jsem naprosto přesvědčen, že nás zcela zákonitě a nevyhnutelně čeká něco, kdy budeme poté považovat 30. léta minulého století za "pohodičku".
Ale zkusil jsem se ponořit do dění té doby, tedy alespoň přiblížit jak jen to lze, zkuste to taky. Pokud nevíte jak, v každém větším městě je knihovna nebo archiv. To by inteligentnímu člověku jistě mohlo stačit.
Taky je dobrá kniha: "Den kdy došly prachy".
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-1 # bob 2012-03-19 11:14
Hloupá predikce neřešící dynamiku systému. Nemá cenu polemizovat. Něco jako, když v roce 1970 hádali, že v roce 2000 budou základny na Měsíci.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás