Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domovaNejen pro novináře: Web o konspiracích není konspiračním webem, stejně jako teorie o konspiraci není konspirační teorií

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Nejen pro novináře: Web o konspiracích není konspiračním webem, stejně jako teorie o konspiraci není konspirační teorií

Kdekdo dnes hovoří nebo píše o konspirační teorii či o konspiračním webu, avšak potíž je v tom, že tato sousloví jsou zpravidla vždy míněna v takovém významu, který nemají.

Je totiž patřičný rozdíl, zda je něco z hlediska způsobu určité činnosti konspirační, anebo z hlediska obsahu o konspiraci (konspiracích).

Předchozí věta napovídá, že významový rozdíl vychází z toho, mluvíme-li o způsobu, anebo o obsahu. Velmi dobře je tento rozdíl vidět, pokud použijeme slovní spojení „dezinformační web“ a „web o dezinformacích“. Naprosto stejný rozdíl vzniká mezi spojeními „konspirační web“ a „web o konspiracích“ (případně mezi termíny „konspirační teorie“* a „teorie o konspiraci“*).

Pokud web pojednává o všemožných konspiracích (potvrzených i nepotvrzených, např. zpravodajský portál AC24.cz a viz vyvrácení o záměrně lživém nařčení o dezinformačním webu), jedná se o web o konspiracích, tedy o web, jenž obsahově rozebírá různé události z hlediska možného spiknutí či komplotu vládních politiků nebo také politické opozice, eventuálně jiných mocenských skupin. Jestliže by to ale měl být konspirační web, tak by se jednalo o způsob, jakým je web provozován (utajeně), případně o web, který slouží k přípravě spiknutí. Takový web by ale nebyl veřejně přístupný a spadal by do kategorie „deep web“ nebo také „invisible web“ („hluboký web“ či „neviditelný web“), případně by mohl být s posunutým cílem přístupný anonymně („dark web“ neboli „temný web“). Stejné jako s termínem „konspirační web“ je to i s pojmenováním „konspirační teorie“, což je spojení slov, jež je do svého tvaru nesprávně překládáno z anglického originálu (viz produkt 13003 „Pochybení médií ve vztahu ke »konspiračním teoriím«“).

V encyklopediích, slovnících cizích slov a jazykových slovnících nenajdeme složený termín „konspirační teorie“, a to ani jako hlavní položku, ani jako příklad možného spojení se slovem konspirace nebo konspirační. Nalezneme pouze samostatné výrazy konspirace a konspirativní (případně konspirační) a předložené příklady slovních spojení jako např. „konspirační činnost“ a „konspirativní organizace“. Vzhledem k četnému a dlouhodobému používání termínu „konspirační teorie“ bude asi pro mnohé překvapením, že se toto spojení v odborných publikacích nenachází. Přitom je jednoduché při použití českého slova „spiklenecký“ (případně „utajený“) namísto cizího slova „konspirační“ porozumět pravému významu složeného termínu. Pravdou však je, že spojení „spiklenecká teorie“ a stejně tak sousloví „konspirační teorie“ jsou tak trochu nesmyslnými termíny.

Kdo by dokázal definovat teorii, která je spiklenecká, neboli teorii, kterou vymysleli spiklenci? Naproti tomu teorii o spiknutí (teorii o konspiraci) jako určitou hypotézu* nebo domněnku* o tajném spolčení někoho proti někomu je již možné použít a popsat. Tento termín už dává jasný smysl.

Pokud je něco spiklenecké, konspirační či konspirativní, tak se obvykle jedná například o spiklenecký/konspirační plán, konspirační byt, konspirativní skupinu, konspirační (utajenou) činnost, spiklenecké doupě (útočiště spiklenců či konspirátorů) apod. Ale proč by měla být konspirační nebo utajená nějaká teorie?

Chceme-li správně přeložit kvazitermín „konspirační teorie“ do angličtiny, pak použijeme anglická přídavná jména, čímž nám vznikne „conspiratorial theory“ nebo „conspirative theory“. Avšak taková slovní spojení je těžké v anglických textech najít. Existuje ale sousloví „conspiracy theory“, kde výraz „conspiracy“ je podstatným jménem, tedy stejně důležitým slovem jako „theory“. Obě slova by tak měla být překládána do českých podstatných jmen, čímž vznikne termín „teorie o konspiraci“ čili termín významově shodný se svým anglickým ekvivalentem.

Prohřešky proti správnému používání odborné terminologie se znásobují ve své závažnosti, pokud jsou produkovány nebo šířeny státními institucemi. Zde se jedná především o Ministerstvo vnitra ČR a jeho podřízený orgán Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH). Zmíněné centrum na svém účtu na sociální síti Twitter často zveřejňuje texty s termínem „konspirační web“. Například v létě 2017 představilo CTHH na svém účtu analytickou publikaci s názvem „Reklama na konspiračních a dezinformačních webech“ vydanou organizací Nadace Open Society Fund Praha. Publikace by tedy podle svého názvu měla pojednávat o webech, které dezinformují (to je srozumitelné) a zároveň o webech, které konspirují a/nebo jsou utajené (zde se už vyskytuje rozpor). Jestliže je web webem dezinformačním, tak je jeho cílem produkovat a šířit dezinformace. Pokud by byl ale zároveň webem konspiračním, proč by potom obsahoval dezinformace, jež by nemohly být šířeny, neboť ti, co by jakkoli konspirovali, by se tuto činnost snažili vykonávat utajeně.

Pokud by se jednalo o samostatné konspirační weby, bylo by těžké provést jejich analýzu. To by bylo stejné jako provádět analýzu něčí konspirační činnosti čili něčeho, co je utajováno před veřejností. Navíc je zde i problém ve spojení „reklama na konspiračních webech“. Kdo by hodlal umísťovat reklamu na konspirační web, jinými slovy na web, který není ze své podstaty jen tak přístupný? Z hlediska správné odborné terminologie by se analytická publikace měla jmenovat takto: „Reklama na dezinformačních webech a webech o konspiracích“.

Zavádějící název publikace napovídá, že analýza uvnitř dokumentu zřejmě tak odborná nebude. Mohli bychom shrnout, že chce-li někdo psát o dezinformacích, tak to nemůže dělat chybným až dezinformačním způsobem, a to již v samotném názvu publikace.

Někteří rádoby profesionálové (státní zaměstnanci) včetně příslušníků zpravodajských služeb nazývají úsilí pro používání správné terminologie (odborného názvosloví) a snahu podporovat toto úsilí a jeho šíření na politiky a novináře pouhým slovíčkařením. To je však velmi laická výmluva, která by neměla zaznívat od „profesionálů“. Kdo nedokáže správně pojmenovat konkrétní položky, nedokáže o nich ani správně hovořit, natož provádět jejich analýzu a hodnocení. Stejně tak novináři nemohou dobře psát o něčem, co neumějí správně pojmenovat. Je přece obrovský rozdíl popisujeme-li někoho, kdo proti někomu konspiruje, nebo někoho, kdo o údajných konspiracích jenom píše.

Závěrem je nutné zdůraznit, že bychom se měli opakovaně ptát, zda víme, o čem mluvíme a o čem píšeme. A měli bychom se také ptát, zda jsme vůbec schopni nazývat věci a dění kolem nás pravými jmény. Všechno je to trvalá záležitost našeho vědomí (znalostí) a svědomí (morálky).

Zdroj: exanpro.cz

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

+27 # Jaris 2017-12-27 11:03
Zvědavá matka
Boží Mlýny nám melou Vánoční dárky ????
SOROŠ, Kerry, Bush 1+2, Obama, MacCain, Clinton, Rice, Brzezinsky, Rockefeller, Cheney, a mnoho dalších OBVINĚNO ze zločinů proti lidskosti, mj. z
BLACK-OP ATTACK OF SEPTEMBER 11th 2001 !!!
docdroid.net/.../...
Všem těm Soudruhům Prezident Trump nařídil zmrazit veškerá aktiva a propriety ;-), a

Soroš navíc,, na Vánoce doma – v Maďarsku – ho zastihla zpráva o petici 343.000 lidí, kteří ho obviňují z terorismu, a v neděli, při obhlídce výstavby jeho nové university Open Source Society v Budapešti, dostal právě před dveřmi budovy heart-attack, a selhání srdce zůsobilo, že nyní má naději na záchranu jenom 33! procent… Doufejme jenom, že to osmé náhradní už se konat nebude…
Věřme, že Boží Mlýny tu verbež tentokrát semelou náležitě – že tentokrát už to vs tím Sorošem vyjde! ????

Tento komentar z AE mi udelal desnou radost! Doufam, ze je zprava pravdiva.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+15 # LubinenKremlBot 2017-12-27 11:14
Cituji Jaris:
Zvědavá matka
Boží Mlýny nám melou Vánoční dárky ????
SOROŠ, Kerry, Bush 1+2, Obama, MacCain, Clinton, Rice, Brzezinsky, Rockefeller, Cheney, a mnoho dalších OBVINĚNO ze zločinů proti lidskosti, mj. z
BLACK-OP ATTACK OF SEPTEMBER 11th 2001 !!!
docdroid.net/.../...
Všem těm Soudruhům Prezident Trump nařídil zmrazit veškerá aktiva a propriety ;-), a

Soroš navíc,, na Vánoce doma – v Maďarsku – ho zastihla zpráva o petici 343.000 lidí, kteří ho obviňují z terorismu, a v neděli, při obhlídce výstavby jeho nové university Open Source Society v Budapešti, dostal právě před dveřmi budovy heart-attack, a selhání srdce zůsobilo, že nyní má naději na záchranu jenom 33! procent… Doufejme jenom, že to osmé náhradní už se konat nebude…
Věřme, že Boží Mlýny tu verbež tentokrát semelou náležitě – že tentokrát už to vs tím Sorošem vyjde! ????

Tento komentar z AE mi udelal desnou radost! Doufam, ze je zprava pravdiva.

Zeby Boží mlýny byly konečně spuštěny na vyššï výkon.?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+10 # Jarin G. 2017-12-27 11:35
Ahoj jaris!
Díky za informace! Na papíře to vypadá moc hezky!
Já jsem v těchto věcech dost skeptický, ba přímo by se dalo říci, pesimistický. Tak ještě chvíli počkám, než se začnu radovat! Pak to ale bude oslava! Na Silvestra by to bylo optimální!!!
Pozn.: realista ještě nejsem
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+9 # John Pitralon 2017-12-27 12:05
Teze těch pseudodemokratů stály vždy na tom, že svobodná média ve svobodné společnosti, odhalí zvůli mocných a nedovolí, aby například nastrčenci korporátu manipulovali politiku v zájmu finančního, militárního nebo farmaceutického průmyslu a vytvářeli si pro sebe penězovody. Nemluvě o různých sofistikovaných konspiracích a manipulacích prováděných v "deep state", tajnými službami nebo Pentagonem. Kdyby k něčemu takovému došlo, objevilo by se to podle teorií našich sametových umělců na prvních stranách médií tučným písmem, a tím by pisálkové jistili naši "svobodu", "demokracii" a "právní" stát. S očima navrch hlavy by mainstreamové hlásné trouby bojovaly za zájmy občana.

Což je bohužel teze, která nefunguje ani náhodou, protože korporát zmanipuluje pochopitelně i média, kde budou pracovat jen servilové a nastrčenci... Jakžtakž funguje jen alternativní mediální scéna, kterou mainstream a veřejnoprávní média ze záhadného důvodu očerňují a označují za dezinformátory placené cizí mocí.

-----------------------------------------
"Buď zdráv, kapitalisme! (a rychle sbohem)"
www.youtube.com/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+13 # josh (xy) 2017-12-27 13:30

Kapitalismus vždy bude přehlížet skutečnosti bídy...

Třeba USA Santa Barbara letošní Vánoce...je toto normální společnost....B ankám se daří lidi připravit o jejich domovy a poslat je na ulici.
video.dailymail.co.uk/video/mol/2017/12/27/5164643939004627999/640x360_MP4_5164643939004627999.mp4

Stovky lidí spí na parkovištích v oblastech jako Santa Barbara
Rostoucí náklady na nájemné a bydlení přinutily pracovníky střední třídy, aby se usadily ve svých automobilech.
Většina těch, kteří spí v automobilech jsou součástí programu Safe Parking (Bezpečné parkování) - bydlení na parkovišti)
Spravuje ji poradenské centrum pro nové počátky a jeho cílem je poskytnout bezpečné oblasti pro bezdomovce spícé ve svém vozidle.
Rostoucí náklady na pronájem a bydlení v Kalifornii nutí obyvatele k alternativnímu ubytování zaměstnanců ze střední třídy, kteří se usadili ve svých vozidlech a RVs po stranách silnice.
Stovky lidí, včetně zdravotních sester a kuchařů, spí na parkovištích v bohatých oblastech, jako je Santa Barbara.
Marva Ericsonová, která pracuje jako asistentka ošetřovatelky, spala v Kia poslední tři měsíce. Probuzení se každý den před před svítáním, sprchuje se u místního YMCA a obléká se do nemocničního oděvu ve křovinách, aby se vydala do práce.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+14 # John Pitralon 2017-12-27 13:49
To se mají vcelku dobře, ono kdyby měli vyplácet reparace cizím zemím za válečné zločiny a ilegální agrese, okusovali by kůru ze stromů...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-2 # milan suler 2017-12-27 13:12
je tohle video jenom konspirace ???
www.youtube.com/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # John Pitralon 2017-12-28 07:13
Havloidi překonávají komunisty - jejich propaganda je daleko debilnější. Každá lavička humanitárního bombera vychází na třista tisíc Kč... A tenhle nejnovější havlohnus bych viděl tak minimálně na sto tisíc. Nebo třeba půl milionu? I to je možné, i havloidní umělci musí z něčeho žít.

28 let probíhá debilizace celé společnosti. Po samet puči - nástup na budoucnost nehledících sebevrahů - čím větší [...], tím lépe zapadne do bezperspektivní ho korporátně-faši stického humusu, který ho vyždíme a ve finále kopne do zadku. Pražská žumpa vedená havlistickými umělci řeže větev pod zadkem celému národu.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # .lak 2017-12-29 21:40
No ju, krávarníci přijmou € za cukrlátko a budeme cálovat po hození němců marky doma druhý den dluhy euro zóny cestovky dvou kontinentů.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás