Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domovaOldřich Maděra: Potřebujeme opravdu jaderné reaktory a přenosovou soustavu?

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Oldřich Maděra: Potřebujeme opravdu jaderné reaktory a přenosovou soustavu?

V jiném svém článku jsem se zabýval riziky provozu jaderných reaktorů.

Nyní bych se chtěl podívat na to, jestli jaderné reaktory opravdu nezbytně potřebujeme z hlediska zatížení soustavy a jestli opravdu potřebujeme přenosovou soustavu velmi vysokého napětí (vvn) 220kV a zvláště vysokého napětí (zvn) 400kV s nimi spojenou. Je to podle mne záležitost tzv. “kupeckých počtů” a ty nelze obelhat. Vše najdete na www.ceps.cz

Naplánovali jsme si tedy, že budeme průměrně vyvážet každý den roku 2017 1 530MW elektrického výkonu, že jeden blok jaderné elektrárny Temelín (1000 MW) necháme stát jeden celý rok, že z jaderné elektrárny Dukovany (1 899,7 MW) vyvezeme ihned 1 633,8 MW (81,7%). Skutečnost ve čtvrtek dne 16.11. byla, že zatížení soustavy bylo 9 555 MW a vyvezli jsme výkon 2 865 MW (30%). Skutečnost v pátek dne 17.11. byla, že zatížení soustavy bylo 8 600 MW a vyvezli jsme výkon 3 356 MW (39%). Tím jsme si potvrdili, že obě jaderné elektrárny, které jsme vybudovali za desítky a spíše stovky miliard korun opravdu nepotřebujeme, protože je potřebujeme více méně jen na vývoz elektrické energie.

Mohli bychom přestat vyvážet elektrickou energii a vypnout obě tyto jaderné elektrárny ihned a nic převratného by se asi nestalo. Oni nás k tomu sousedé velmi pravděpodobně stejně donutí.

O to více je zarážející, že nejen že jsme si naplánovali velmi drahou obnovu přenosové soustavy 400/220kV, ale plánujeme dostavbu obou jaderných elektráren, které vlastně nepotřebujeme. To nemá logiku. Proč to děláme? To si koupíme další nové auto, pokud s tím starým jsme nechali jezdit souseda?

Proč pořád používám v tomto článku slovo jsme? No proto, že obě ty akciové společnosti jsou pořád ještě převážně vlastněny státem a je to tedy pořád převážně majetek nás všech, občanů a daňových poplatníků. Je pouze záležitostí pana ministra průmyslu obchodu, jak je v našem zastoupení řídí. Ať mi to všichni pánové ministři prominou, ale zejména energetika byla v posledních letech řízena bídně. Poslední pan Ministr průmyslu a obchodu Havlíček nám sice stihl vyprodat za hubičku poslední zbytek národního surovinového bohatství, ale pro energetiku neudělal téměř nic.

Nechtěl jsem věřit svým očím a proto jsem tuto analýzu zpracoval znovu pro posledních pět let provozu (2012-2016). Výsledky jsou zde. Ty potvrdily, že v podstatě to stejné se dělo v posledních pěti letech. Menší výjimka byla v roce 2016, kdy jeden blok Temelína měl technické potíže. Výsledky shrnuje následující tabulka.

Pokud by se přenosová soustava očistila od těchto vývozů a přeshraničních toků a pokud bychom koupili asi tak 1000-2000 MW přenosných kontejnerových plynových turbín po 50-200 MW s otevřeným cyklem, které bychom mohli umístit flexibilně podle potřeby přímo v areálech rozvoden 400 / 110kV na cca 1-2 měsíce v zimě, tak zjistíme, že nebudeme potřebovat ani přenosovou soustavu. Distribuční soustava 110kV by pravděpodobně tyto vnitrostátní toky asi zvládla. Navíc bychom ji mohli dobudovat a více zasíťovat. Jako záložní síť by pak sloužily sítě 22kV a 35kV. Páteř by vytvořil budoucí Evropský Supergrid. Ušetřili bychom pak několik set miliard korun za další jaderné elektrárny a několik set miliard korun za rekonstrukci přenosové soustavy 220/400kV. Mohli bychom okamžitě zvýšit důchody a přidat všem, kdo to potřebují.

Dalším krokem by pak mohla být decentralizace výroby elektrické energie na lokální úroveň a vybalancování toků tak, aby i v sítích 110/35/22 kV bylo minimální zatížení a snížily by se tak dále ztráty i v těch soustavách s nižším napětím. I tam nejsou malé. Musíme také našlápnout do zapojení obnovitelných zdrojů. V tom se toho v ČR také moc neděje. O tom všem však snad až příště.

Oldřich Maděra

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

+47 # John Maxwell 2017-11-28 09:05
Zbavili jsme se zemědělské soběstačnosti , průmyslové , vodní , tak ješte i té energetické ...prostě budem dovážet všechno .... no nebude to ráj ?! však všichni jsme "evrópani" a máme stejný příjmy
+24 # Janinna 2017-11-28 15:56
Ahoj Johne, už ani nevím odkud tenhle obrázek mám, možná z vlkovobloguju.
Myslím, že se k tvému komentáři hodí:
+15 # John Maxwell 2017-11-28 16:43
Ahoj Jannino :) Přeju pěkný den pač u nás na severu prša :))
Máš naprosto pravdu v co do obsahu , kolikrát jsem na tohle téma s lidma mluvil a kolikrát se divil jak jsou krátkozrací a kolikrát mě měli za blázna ,že mi vadí rozkradená zem ... nikomu nedošlo, že ty podmínky pro život budovali po generace.
+23 # Janinna 2017-11-28 17:37
A ty myslíš, že u nás na západě je snad líp?:))
Máš naprostou pravdu, od konce války lidé s nadšením zvelebovali svou, naší zemičku, protože věděli, že to dělají pro sebe, pro svoje děti.
Nebylo nic vytunelováno, prodáno, ukradeno, zprivatizováno, odkloněno,.....
Hrozně se mi líbí hlášky typu - jak se za komunistů kradlo - "kdo nekrade okrádá rodinu".
No jo, tehdá se kradly pytle cementu a teď se ukradne celá cementárna a všem je to jedno.
+8 # Dědouch11 2017-11-28 17:46
Mám podobné zkušenosti.
+3 # Dědouch11 2017-11-28 17:45
++++++
+6 # josh (xy) 2017-11-28 19:00
Ahoj Janinno, musím doplnit...
+10 # Janinna 2017-11-28 21:31
Ahoj joshi, jako vždy trefné:))
Už jsi slyšel o tom, že dětem by se neměly číst pohádky?
Rodiče tím u dítěte podporují zastaralé ideologie, v pohádkách je nedostatek rasové, fyzické a sexuální rozmanitosti, manželství je v nich konečnou odměnou.
Pohádky obsahují škodlivé ideologie - ať už jde o misogynní postavy, ponižující dějové linie nebo rasovou jednotvárnost.
globe24.cz/.../...
Tak to už je tedy síla, no věřil byste někdo tomu?
+3 # josh (xy) 2017-11-28 22:48
Ono do hloubky Janinno, nejsou žídné pohádky něžné...
Příběhy plné násilí a krve. Vůbec nemusí skončit dobře - a také leckdy neskončí. Alespoň ne pro všechny zúčastněné. Spravedlnost? Na tu zapomeňme! A přece jsou to klasické pohádky - nebo alespoň variace na ně...
Božena Němcová, Karel Jaromír Erben, bratři Grimmové, Hans Christian Andersen... Sťatá koňská hlava (O Jaromírovi), vyloupané oči, useknuté ruce a nohy (Zlatý kolovrat), masové vraždění zvědavých panen (Krvavá komnata aneb vykutálená čečetka), dítě zmrzlé mrazem uprostřed vánočního města (Děvčátko se sirkami). Smrt, krev a zmar: taková je česká i světová pohádková klasika...
Žádný div, že spousta pohádek inspirovala filmaře zaměřené na horory. Děsivé masky, vizuální efekty, při kterých se vám leknutím zastaví dech, kalkul s jeskynní temnotou a pověrami, ukrytými kdesi v nitru každého z nás - to jsou nosné prvky, které maskéři, scénáristé a režiséři využili při natáčení „temných pohádek". A jáká je vlastně představivost dětí hltajících Božku Němcovou z maminčinejch rtů a její horrové pohádky? Jaké jsou jejich noční můry..., když slyší Sedmero krkavců, jak zlá matka.....;)
ukázka J.K.Erbena Kytice....www.youtube.com/.../
+23 # qa 2017-11-28 09:59
Úvaha je sice matematicky správná, ale nebyl vzat v potaz opotřebení a útlum uhelných zdrojů.

Jak říká John Max - nemůžeme všechno dovážet. No můžeme - to by chtěli zahraniční výrobci...
+29 # Elen 2017-11-28 09:59
Pan Maděra je blbec:
U nás právě začali opravovat úplně dobrý (asfaltový) chodník - výměna za zámkovku
a v jiných částech města je jak na chodnících, tak na silnicích tankodrom.
Jelikož naše loutkové vlády po roce 89 zavrhly plánování (o dlouhodobém ani nemluvě)
a nastolily zde rychlé zisky přez mrtvoly (a to doslova a do písmene),
jsme ve stavu, kdy mamon jednotlivců je na prvním místě a likviduje život, místo toho, aby jej rozvíjel.
JE TO NAPROSTO ZVRÁCENÝ SYSTÉM, který požírá sám sebe,
v naprosto VŠECH OBORECH LIDSKÉ ČINNOSTI!

Takže, pane Maděra,
Vaše statistika je sice pěkná, ale vaše vývody z ní ničemné:
Máte volnou energii, nemáte.
Máte zpacifikované solární barony? nemáte.
Dostavbou NAŠEHO TEMELÍNA byla lidem slibována levná energie, dostali jí (ze svého Temelína, za svoje investice?) NE.
Tady je také potřeba podívati se,
na budování republiky po válce, na společné majetky našich rodičů a prarodičů ...
Správce není vlastník
a jestliže spronevěří spravované,
je zločinec, zloděj.
Jestliže následkem jeho trestné činnosti ničí rodiny, až lidské životy,
je to VRAH.

Takže, laskavě "neničte dobrý chodník",
a raději se starejte o "tankodromy na okrajích města"
a až pak se zamyslete nad "CEKLOVÝM PLÁNOVÁNÍM".
Protože jinak,
Váš názor působí opravdu nedobře,
podobně jako likvidace elektráren Angelou u našich sousedů,
za účelem nastolení doby kamenné pod právem šarija.
Jestli nerozumíte výše uvedenému, není to moje chyba
a Vy, jelikož se považujete za odborníka (když posuzujete energetiku státu), byste rozumět měl.

Pěkný den všem dobrým lidem
+19 # John Maxwell 2017-11-28 10:55
+++++
Pán je především zbabělec a lobista
"Oni nás k tomu sousedé velmi pravděpodobně stejně donutí" Vás už donutily a pro takovéto počiny a záměry ze strany EU je nutnost buď referenda nebo vystoupení z EU ...
+9 # LubinenKremlBot 2017-11-28 12:11
Cituji John Maxwell:
+++++
Pán je především zbabělec a lobista
"Oni nás k tomu sousedé velmi pravděpodobně stejně donutí" Vás už donutily a pro takovéto počiny a záměry ze strany EU je nutnost buď referenda nebo vystoupení z EU ...

Budeto to ''pěkný'' vykuk jako všichni energetici v ČEZku.
+21 # Marvanec 2017-11-28 10:17
Nejlíp mít každý za domem diesel agregát = pak nemusíme mít přenosovou soustavu vůbec. Ten pán nevidí dál než na špičku vlastního nosu.
+7 # LubinenKremlBot 2017-11-28 12:34
My máme parní stroj úžasné síly zdroj ja tatatatatat á někdy i rychlejc ale většinou kolem 50 /fteřinu.To ale vůbec nezlechčuji co píšeš Mravenec ale souhlas.
0 # samo war 2017-11-28 16:56
+2 # Dědouch11 2017-11-28 17:52
21 gramů...
;o)
+1 # Oldřich 2017-12-01 20:03
No tak tedy děkuji za pozdrav paní Elen, nápodobně. Jinak bych chtěl jen poznamenat, že docela pochybuji, že někdo z této diskuse vystudoval patřičný obor nebo se jím 36 let zabývá jako já. Věřte mi, že za mnou nestojí nikdo. Já jsem jen stejný daňový poplatník ČR jako Vy (nebo snad někteří z Vás ne?). Pak by bylo tedy zajímavé vědět z čího podnětu, v čím zastoupení a v čím zájmu zde nadáváte autorům článků do blbců, zbabělců a lobistů.

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás